Logotypy__CPPC_3

Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Aktualności z zakresu polityki społecznej

Konsultacje społeczne projektu Strategii Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego na lata 2021–2030

Opublikowano .

Zarząd Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu 8 marca 2022 r. przyjął informację w sprawie przeprowadzenia konsultacji  projektu Strategii Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego na lata 2021–2030 z powiatami. Jednostką odpowiedzialną za przeprowadzenie konsultacji jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Konsultacje trwają od 16 do 30 marca 2022 r.

Więcej informacji na stronie internetowej Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Program "Rodzina 500 plus" oraz Program "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy'' (RKO)

Opublikowano .

Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje kolejne ważne rządowe programy: "Rodzina 500 plus" oraz "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy".

Wszystkie informacje nt. programów oraz materiały do pobrania i instrukcje jak złożyć wniosek - dla rodzica lub faktycznego opiekuna, opiekuna prawnego dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej znajdują się na stronie internetowej www.zus.pl w linkach:

Link: Świadczenie wychowawcze 500+
Link: Rodzinny Kapitał Wychowawczy (RKO)

pdfRKO_dla_opiekuna.pdf203.02 KB

pdfRKO_dla_rodzica.pdf202.38 KB

pdfulotka_500__dla_opiekuna.pdf180.49 KB

pdfulotka_500__dla_rodziców.pdf180.45 KB

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W ŻUROMINIE INFORMUJE, ŻE ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ UCZESTNICTWA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W PROGRAMACH

Opublikowano .

Opieka wytchnieniowa

Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  2. osobami posiadającymi:
    1. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) albo
    2. orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)

– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program zakłada wsparcie finansowe w zakresie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, zarówno w ramach pobytu dziennego, jak i pobytu całodobowego dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej

Celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:

  1. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.z 2021 r. poz. 573) albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.

Program ma także zapewniać miedzy innymi poprawę jakości życia osób niepełnoprawnych, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia; wsparcie osobom niepełnosprawnym oraz pomoc adekwatną do potrzeb; uczestnictwo osób niepełnosprawnych w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych lub sportowych itp.; dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego w ramach realizowanych zadań mających na celu wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.

Centra opiekuńczo-mieszkalne

Celem Programu jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573), poprzez zapewnienie usług zamieszkiwania w formie pobytu całodobowego lub pobytu dziennego.

Osoby zainteresowane udziałem w wyżej wymienionych programach mogą zgłaszać się telefonicznie 23 657 35 15 lub do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie, ul. Lidzbarska 27. 

Zostań rodziną zastępczą

Opublikowano .

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie jako organizator rodzinnej pieczy zastępczej poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.

W rodzinach zastępczych umieszczane są dzieci, które z różnych względów znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Każde dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje miłości, akceptacji, szacunku i ciepła rodzinnego domu. Jednak nie każde ma tyle szczęścia, by móc wzrastać w takiej rodzinie. Dzieci umieszczane w rodzinach zastępczych są mocno doświadczone przez los. Pragną domu i rodziny, która je przytuli, wesprze, wytłumaczy, da poczucie bezpieczeństwa i doceni. Niestety rodzin zastępczych jest wciąż za mało.

Jeżeli jesteście  Państwo zainteresowani zapraszamy i zachęcamy do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie. Udzielimy szczegółowych informacji i odpowiemy na pytania.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie
ul. Lidzbarska 27
09 – 300 Żuromin
tel. 23 657-35-15

Dofinansowanie na koordynatora pieczy zastępczej w PCPR w Żurominie

Opublikowano .

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie otrzymało dofinansowanie na zatrudnienie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach „Programu asystent rodziny i  koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2018”. Program realizowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kwota przyznanej dotacji dla PCPR wynosi 42 109,00zł. W ramach „Programu” PCPR w Żurominie zatrudnia dwóch koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Na zatrudnienie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w tegorocznej edycji „Programu” przyznano kwotę 26 858 809 zł, co umożliwi zatrudnienie 1 618 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, w tym 1 483 na umowę o pracę.

Zbiórka żywności pod hasłem "TAK POMAGAM!"

Opublikowano .

W dniu 09 -10. 03.2018 r. już po raz kolejny Caritas Diecezji Płockiej zorganizował zbiórkę żywności pod hasłem "TAK POMAGAM!". Do wspólnej akcji włączył się między innymi Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy. Żywność była zbierana przez wolontariuszy oraz uczestników PŚDS do specjalnych koszy wystawionych w sklepie Biedronka i Spiżarnia Smakosza. Dzięki życzliwości mieszkańców Powiatu Żuromińskiego udało się zebrać potrzebne dary. Zebrane dary zostaną przekazane przed Świętami Wielkanocnymi osobom potrzebującym wsparcia. Caritas Diecezji Płockiej sredecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom zaangażowanym w zbiórkę.

IMG 20180310 134457IMG 20180310 134516

Zajęcia edukacyjno – rozwojowe dla 10 dzieci przebywających w pieczy zastępczej

Opublikowano .

W ramach realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie projektu „Równe szanse” aktualnie prowadzone są zajęcia edukacyjno – rozwojowe dla 10 dzieci
przebywających w pieczy zastępczej z takich przedmiotów jak: język angielski, język niemiecki, matematyka oraz spotkania z psychologiem, logopedą i warsztat uczenia się. Zajęcia dla
najmłodszych uczestników będą odbywały się do końca czerwca 2018 roku.

PCPR w Żurominie

DSC00410DSC00412DSC00415DSC00417

Trening pracy dla uczestników projektu "Równe szanse"

Opublikowano .

W dniach 15-18 lutego 2018 roku uczestnicy projektu „Równe szanse” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego uczestniczyli w „Treningu pracy” w miejscowości Zaździerz. Trening ten miał na celu przygotowanie do intensywnego i efektywnego poszukiwania pracy, przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, pisania CV oraz podania o pracę. Uczestnicy byli przygotowywani do zwiększenia aktywności zawodowej, kształtowania funkcjonowania na rynku pracy, a także ukierunkowywani na identyfikację własnych zasobów i potrzeb zawodowych.

PCPR w Żurominie

328175661 1805437062833670 186505976 n28308444 1805436936167016 1196637015 n