Wsparcie gospodarstw rolnych po akcesji do UE - Renty strukturalne

Renty strukturalne mają zachęcać rolników do zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej i przekazania gospodarstw rolnych w sposób służący poprawie żywotności gospodarstw rolnych w Polsce oraz zapewnić im wystarczające źródło dochodu po zaprzestaniu tej działalności.

Renta strukturalna przysługuje producentowi rolnemu, będącemu osobą fizyczną, który:

• ukończył 55 lat

• podlegał ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu rolników w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną

• przekazał posiadane gospodarstwo rolne

• zaprzestał prowadzenia wszelkiej towarowej działalności rolniczej.

Renta strukturalna nie przysługuje rolnikowi, jeżeli:

• ma on ustalone prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego

• grunty wchodzące w skład gospodarstwa, planowane do przekazania, zostały przejęte od innego rolnika, który je przekazał w celu uzyskania renty strukturalnej, chyba że wnioskodawca prowadził działalność rolniczą w powiększonym gospodarstwie co najmniej 5 lat.

Wysokość pomocy

1. Wysokość renty strukturalnej ustala się jako odpowiedni procent kwoty najniższej emerytury. Podstawowa wysokość wynosi 210%, natomiast maksymalna 440% kwoty najniższej emerytury. Wysokość renty strukturalnej może więc się kształtować w granicach 1181,42 zł – 2 475,35 zł.

2.  Podstawową wysokość renty strukturalnej (210%) zwiększa się o dodatek na małżonka w wysokości równej 60% kwoty najniższej emerytury, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.  gospodarstwo rolne przekazane w ramach programu rent strukturalnych stanowiło źródło utrzymania dla obojga małżonków

2.  oboje małżonkowie w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną spełniają jednocześnie warunki określone dla beneficjenta

3.   Podstawową wysokość renty zwiększa się również:

1. o 50% kwoty najniższej emerytury w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego w sposób trwały o powierzchni co najmniej 3 ha

2. po 3% kwoty najniższej emerytury za każdy pełny ha UR powyżej 3 ha UR, przekazany w sposób trwały na powiększenie innego gospodarstwa rolnego, ale nie więcej niż za 20 ha UR powyżej 3 ha UR

3. po 3% kwoty najniższej emerytury za każdy pełny ha UR powyżej 3 ha UR, przekazany w sposób trwały na powiększenie innego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika będącego w wieku poniżej 40 lat, ale nie więcej niż za 20 ha UR powyżej 3 ha UR.

Od dnia 2 sierpnia 2004r. rolnicy mogą składać wnioski, w ramach tego działania, w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do dnia 8 października 2004r złożono ponad 18 000 wniosków.