Logotypy__CPPC_3


Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

AKTUALNOŚCI

Płatności obszarowe

Opublikowano .

Rok 2004 był przełomowym rokiem dla Polski, a w szczególności dla polskiego rolnictwa. Z dniem 1-go maja Polska stała się członkiem Unii Europejskiej i w związku z tym zgodnie z ustawą z dnia 18 grudnia 2003 r. w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca 2004 r. rolnicy składali wnioski o przyznanie płatności obszarowych.

W skład płatności obszarowej wchodzi jednolita płatność obszarowa (JPO) w kwocie 210,53 zł/ha do gruntów rolnych utrzymanych w dobrej kulturze rolnej, jak i płatność uzupełniająca (UPO) w wysokości 292,78 zł/ha, zależna od gatunków roślin ustalanych w corocznym rozporządzeniu Rady Ministrów. Dodatkowo można było ubiegać się o wsparcie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW). Pod tym względem powiat żuromiński został podzielony na dwie strefy. Gminy Bieżuń, Lubowidz i Siemiątkowo zostały zaliczone do II strefy nizinnej, w której dopłata została ustalona na poziomie 264 zł/ha, natomiast gminy Kuczbork, Lutocin i Żuromin zostały zaliczone do I strefy, w której dopłata wynosiła 179 zł/ha. Z I i II strefy ONW wykluczone zostały miasta Bieżuń i Żuromin, w obrębie których dopłata ta nie przysługiwała.

            Mieszkańcy powiatu żuromińskiego to w dużej mierze ludność utrzymująca się z działalności rolniczej. Do 30 czerwca 2004 roku w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zielonej zarejestrowało 4578 producentów rolnych, z czego 4491 rolników złożyło wnioski o przyznanie płatności obszarowych, co stanowi 98%.

Naliczanie płatności obszarowych rozłożone zostało na kilka etapów. W pierwszej kolejności zajęto się wnioskami, w których rolnicy nie ubiegali się o przyznanie płatności z tytułu ONW. Odbyło się to 22 października 2004 roku, naliczono wówczas 151 wniosków. W II etapie zrealizowano 25 płatności. Kolejne naliczanie zostało przeprowadzone 24 grudnia ubiegłego roku i objęło już wnioski z dodatkową płatnością z tytułu ONW, naliczono wówczas 4022 wniosków. Obecnie pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowują do wysłania decyzje o naliczeniu płatności, które wkrótce zostaną przesłane do wnioskodawców.

            Wnioski o płatności obszarowe nie były jedynymi wnioskami składanymi przez rolników. W ubiegłym roku złożono również 88 wniosków o przyznanie renty strukturalnej, 9 wniosków zalesieniowych oraz 2 wnioski rolno-środowiskowe z pakietu Rolnictwo Ekologiczne.

Biuro Powiatowe Agencji
Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

e-max.it: your social media marketing partner