Działalność Poradni Psychologiczno  Pedagogicznej w Żurominie

Podstawowym celem działania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żurominie jest pomoc dzieciom, rodzicom i nauczycielom w pokonywaniu problemów związanych z nauką, wychowaniem i trudnymi sytuacjami rodzinnymi. Kadra poradni jest siedmioosobowa i składa się z jednego logopedy, dwóch psychologów i czterech pedagogów. W minionym roku 2004 poprzez prowadzoną w poradni profesjonalną działalność diagnostyczną pomoc uzyskało 670 osób. Diagnozy dokonano posługując się najnowszymi metodami diagnostyki. W spotkaniach indywidualnych w ramach zajęć terapeutycznych i psychoterapeutycznych brało udział 105 osób. Pedagodzy zajmowali się dysleksją i ryzykiem dysleksji, niespecyficznymi trudnościami szkolnymi, logopeda natomiast pracował nad zmniejszaniem i likwidowaniem wad wymowy u dzieci. Praca psychologów dotyczyła autyzmu, depresji, fobii społecznej, przemocy, agresji, psychozy schizofrenicznej, krótkotrwałych reakcji psychotycznych, nieprzystosowania społeczno-emocjonalnego, nadużywania środków psychotycznych, współuzależnienia, zaburzeń systemu rodzinnego.Oprócz terapii i diagnozy poradnia udziela również pomocy w zakresie przygotowania uczniów do dokonywania wyboru kierunku kształcenia, drogi zawodowej i planowania kariery zawodowej. Pedagog prowadzi zajęcia grupowe i indywidualne odnośnie samopoznania i precyzowania preferencji zawodowych odpowiednio do możliwości intelektualnych i psychofizycznych ucznia.Kolejnym obszarem działalności poradni są spotkania doradczo-konsultacyjne połączone często z interwencją psychologiczną oraz pedagogiczną. Ogółem w/w spotkań w roku 2004 odbyło się 320.W minionym roku poradnia nawiązała współpracę z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, w ramach której pracownicy poradni przeprowadzali komputerowe badania wzroku i słuchu o charakterze profilaktycznym. Badaniami objęte były dzieci 6 – letnie (Samorządowe Przedszkole w Bieżuniu, Samorządowe Przedszkole Nr 2 w Żurominie) oraz dzieci z klas I-III szkoły podstawowej (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Bieżuniu, Lubowidzu i Żurominie). Łączna liczba przebadanych dzieci to 420 osób. Urządzenia i oprogramowanie komputerowe potrzebne do wykonywania badań poradnia otrzymała na własność w zamian za przesłanie do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu wyników badanych dzieci.Nowym zadaniem jakie realizuje poradnia, jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Opieka tego rodzaju obejmuje dziecko w wieku od 0 do 7 roku życia. Jej celem jest doprowadzenie do możliwie maksymalnego wykorzystania przez dziecko swojego potencjału poprzez wszelkie oddziaływania terapeutyczne, które dotyczą zarówno dzieci z diagnozą danej niepełnosprawności (autyzm, zespół Downa, mózgowe porażenie dziecięce, upośledzenie umysłowe), jak i z mniejszymi lub większymi zaburzeniami w którejś ze sfer funkcjonowania dziecka: motoryka duża, mała, percepcja, komunikowanie się itd. Do realizacji tego celu, którym zajmuje się pedagog poradni, nasza placówka otrzymała dodatkowe pomieszczenie. Ze względu na specyfikę pracy z w/w dziećmi było to bardzo potrzebne, ponieważ praca ta często ma charakter zajęć ruchowych, do czego konieczny jest odpowiedni sprzęt i przestrzeń. Obecnie jesteśmy na etapie technicznego przygotowania odpowiedniego pomieszczenia i zdobywania środków na jego wyposażenie.Przedstawiona tu w zarysie działalność poradni jest wyrazem dbałości o zdrowie psychiczne naszych pacjentów, bez którego nie sposób prawidłowo rozwijać się i dorastać.

Dyrektor Poradni
Marianna Żbikowska