(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Gala wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom XXVII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego

IMG 5370 IMG E5431

25 listopada 2022 roku, w 122. rocznicę urodzin bieżuńskiego Poety, tłumacza Horacego, Stefana Gołębiowskiego, w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu odbyła się Gala wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom XXVII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji Jego Imienia. Przybyli na nią: laureaci Konkursu wraz z opiekunami i bliskimi, starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, Aleksandra Kępa – wizytator Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Małgorzata Kraśniewska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieżuniu i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Jolanta Pawłowska, Henryk Grześkiewicz – prezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, Zbigniew Dobrowolski – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, młodzież miejscowych szkół oraz zainteresowani poezją mieszkańcy Bieżunia i okolic.

Po powitaniu gości przez kierownika muzeum Jerzego Piotrowskiego, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski przekazał uczniom  Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu wiązankę kwiatów, która pod opieką Małgorzaty Stefańskiej-Jabłońskiej została złożona na grobie Poety.

Dla uczczenia 122. rocznicy urodzin Stefana Gołębiowskiego oraz uhonorowania laureatów Konkursu Poezji, zebrani wysłuchali koncertu Franocis Martineau „Vis-à-Vis – między Sekwaną, a Wisłą”.

Przed kulminacyjnym momentem uroczystości – ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień, głos zabrała Przewodnicząca Jury – Małgorzata Kraśniewska, która przybliżyła zebranym kulisy pracy zespołu jurorów, w skład którego wchodzili też Wojciech Gęsicki i Marek Piotrowski z Ciechanowa, pogratulowała wszystkim nagrodzonym, zachęciła pozostałych do wzięcia udziału w kolejnej edycji Konkursu oraz dalszego tworzenia poezji.

Gratulacje laureatom złożyli również Jan Rzeszotarski – dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Jerzy Rzymowski – starosta żuromiński oraz Andrzej Szymański – burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń.

Laureatami tegorocznej edycji Konkursu, w którym wzięło udział 89 młodych poetów, zostali:

w kategorii I – 6-12 lat (nadesłano 45 zestawów),

I Nagroda – Maja Stańczak, lat 12 uczennica Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie, za zestaw wierszy,

II Nagroda – Karol Badaczewski, lat 12, uczeń Samorządowej Szkoły Podstawowej w Lutocinie, za zestaw wierszy,

III Nagroda – Wiktoria Kosobucka, lat 11, uczennica Samorządowej Szkoły Podstawowej
w Lutocinie, za zestaw wierszy

Wyróżnienie – Krzysztof Barej, lat 11, uczeń Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Młochowie, za zestaw wierszy,

Wyróżnienie – Antonina Seliga, lat 12, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 26 w Radomiu, za zestaw wierszy

Wyróżnienie – Maria Góra, lat 12, uczennica Szkoły Podstawowej 380 im. Jana Pawła II w Warszawie, za zestaw wierszy.

W kategorii II – 13-30 lat (nadesłano 44 zestawy):

I Nagroda – Łucja Lorkowska, lat 13, uczennica Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie, za zestaw wierszy,

II Nagroda – Julia Barska, lat 13, uczennica Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie, za wiersz „Emocjonalność”,

III Nagroda – Zuzanna Chądzyńska, lat 17, uczennica Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie, za wiersz „błaganie”,

Wyróżnienie – Zuzanna Sadurska, lat 13, uczennica Szkoły Podstawowej im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach, za zestaw wierszy,

Wyróżnienie – Julia Weronika Kurowska, lat 13, uczennica Szkoły Podstawowej im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach, za zestaw wierszy,

Wyróżnienie – Izabela Modrzejewska, lat 17, uczennica Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierpcu, za wiersz „Koniec”.

Honorowy Patronat na Konkursem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska oraz Starosta Żuromiński Jerzy Rzymowski. Nagrody rzeczowe, ufundowane przez: Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegaturę w Ciechanowie, Starostwo Powiatowe w Żurominie, Urząd Miasta i Gminy w Bieżuniu, Powiatowy Oddział ZNP w Żurominie oraz Reginę i Henryka Grześkiewiczów, wręczali: dyrektor Jan Rzeszotarski, starosta Jerzy Rzymowski, wizytator Aleksandra Kępa oraz burmistrz Andrzej Szymański.

Nagrodzone utwory zostały zaprezentowane przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu, przygotowanych pod kierunkiem Ireny Grodzickiej przy akompaniamencie Marka Nastachowskiego.

Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia, tortu oraz tradycyjnego regionalnego poczęstunku.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Gali wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom XXVII edycji Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego organizatorzy składają serdeczne podziękowania : firmie Cedrob S.A. i prezesowi Andrzejowi Goździkowskiemu, Reginie i Henrykowi Grześkiewiczom, Krystynie Lejman, Mariannie Przywitowskiej oraz Marii i Piotrowi Rojkom, a także Zbigniewowi Dobrowolskiemu za dokumentację fotograficzną uroczystości.

IMG 5311 IMG 5314 IMG 5319 IMG 5320 IMG 5367 IMG 5372 IMG 5375 IMG 5390 IMG 5399 IMG E5442 P1016247