Ogłoszenia i informacje

OGÓLNOPOLSKI INWESTYCYJNY RANKING POWIATÓW

(przedruk z TC Nr 1 z 3.01.2006r. – skrót)
Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” sporządziło ogólnopolski ranking inwestycyjny powiatów. Dane potrzebne do opracowania zestawienia jego autorzy czerpali ze sprawozdań z wykonania budżetu publikowanych w Internecie przez samorządy powiatowe. Wydawane przez powiaty na inwestycje środki finansowe pochodzą z dwóch źródeł – własnego budżetu i „z zewnątrz” (dotacji z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa i budżetów wojewódzkich). Z tego względu autorzy rankingu podali także miejsce, które zająłby w zestawieniu powiat, gdyby nie uwzględniać dotacji inwestycyjnych, czyli pieniędzy „załatwionych”.
Z powiatów naszego regionu najwyżej, bo na 27 miejscu w kraju sklasyfikowany został powiat żuromiński. W tym przypadku wydatki wyniosły 43,85 zł.
Jestem przyjemnie zaskoczony tak wysokim miejscem w rankingu. Jest ono dla nas dużym sukcesem. Choć oczywiście zawsze można zrobić więcej i lepiej. Powiat żuromiński nie jest duży i z tego względu pozyskiwanie pieniędzy na inwestycje z zewnątrz jest sprawą bardzo ważną. Bo własnych środków z pewnością na ten cel nie wystarczy. Dlatego staramy się sięgać po pieniądze z różnych źródeł. Między innymi z Banku Światowego, Sejmiku Wojewódzkiego, funduszy unijnych. Z powodzeniem, bo do każdej wyłożonej na modernizację dróg, mostów i innych obiektów złotówki z własnej kasy udaje się nam dorzucić pięć, sześć złotych z innych źródeł. Choć o dotacje stara się wielu, a procedury ich uzyskania nie są tajne – mówi starosta żuromiński Janusz Welenc.

(23)

(298)

powiat mławski

2,50 zł