PRZYGOTOWANIE DO WYKONYWANIA ZAWODU
Starosta kieruje do odbywania przygotowania zawodowego bez zgody osoby bezrobotne do 25 roku życia i bez kwalifikacji, natomiast za ich zgodą osoby długotrwale bezrobotne, powyżej 50 roku życia, niepełnosprawne oraz bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia.
Pracodawca organizujący przygotowanie zawodowe zwraca się do właściwego urzędu pracy i składa wniosek o zawarcie umowy o przygotowanie zawodowe podając w szczególności takie dane jak: nazwa firmy, forma prawna, rodzaj i data rozpoczęcia działalności, liczba pracowników, NIP, REGON, liczbę przewidzianych miejsc pracy, dane opiekuna bezrobotnego, proponowany okres odbywania przygotowania zawodowego (nie dłuższy jak 6 miesięcy), opis zadań, jakie bezrobotny będzie wykonywał.
Pracodawca nie nawiązuje stosunku pracy z osobą bezrobotną, ponieważ nie jest to forma zatrudnienia w rozumieniu kodeksu pracy.
Osoba bezrobotna odbywająca przygotowanie zawodowe zachowuje (w trakcie jego trwania)status osoby bezrobotnej; pracodawca nie podpisuje z nią żadnej odrębnej umowy podczas przyjmowania. W okresie odbywania przygotowania zawodowego powiatowy urząd pracy wypłaca osobie bezrobotnej stypendium w wysokości miesięcznego zasiłku dla bezrobotnych (504,20 zł – stan na XII 2004 r.) oraz ustala i opłaca składkę na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz wypadkowe obliczaną od kwoty stypendium.
Art 53 ust.7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zobowiązuje pracodawcę do udzielenia bezrobotnemu odbywającemu przygotowanie zawodowe dni wolnych (jeśli zgłosi on w tej sprawie wniosek) w wymiarze 2 dni za każde 30 dni odbywania przygotowania zawodowego.
Starosta na wniosek pracodawcy lub z urzędu może pozbawić możliwości kontynuowania przygotowania zawodowego w przypadku: * nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy; * naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy, w szczególności stawienia się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych lub spożywania na stanowisku pracy alkoholu, narkotyków lub środków psychotropowych.
Zgodnie z art.79 ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy okresy pobierania zasiłku i stypendium z tytułu odbywania stażu, przygotowania zawodowego wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie w godzinach od 7.30 do 15.30 pokój nr 13