Inwestycje powiatu

RIT - podpisanie umowy partnerskiej między samorządami, przystąpienie powiatu żuromińskiego

Przedstawiciele władz Ciechanowa, Mławy, Pułtuska oraz powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego i żuromińskiego podpisali wczoraj umowę partnerską dotyczącą wspólnych działań w ramach Regionalnego Instrumentu Terytorialnego. Nowym partnerem został powiat żuromiński.

RIT jest mechanizmem finansowania, w ramach którego podejmowane będą działania inwestycyjne. To jeden z elementów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Przedstawiciele subregionu ciechanowskiego, którego liderem jest Miasto Ciechanów, podjęły współpracę w zabieganiu o środki unijne w ramach RIT. W 2015 roku był podpisany list intencyjny oraz utworzono grupę roboczą. W połowie ubiegłego roku każdy z samorządów przyjął uchwałą Plan Inwestycyjny dla subregionu ciechanowskiego. Teraz uchwałami, w związku z przystąpieniem nowego partnera oraz korektami zapisów, samorządy zmienią Plan Inwestycyjny, po czym podjęte zostaną dalsze procedury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
We wrześniu 2016 roku starosta żuromiński wystąpił z prośbą o poszerzenie partnerstwa oraz o powiększenie PI RIT o jego trzy projekty: "Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej Powiatu Żuromińskiego – budynku byłego internatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej"; "Poprawa ochrony środowiska i jakości zdrowia poprzez działania energooszczędne oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej dla SPZZOZ w Żurominie"; "Poprawa spójności społecznej i jakości zdrowia poprzez zakup sprzętu i aparatury medycznej dla SPZZOZ w Żurominie". Projekty te zostały pozytywnie zaopiniowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Wszyscy partnerzy zaakceptowali zmiany w dokumencie, podpisali umowę partnerską oraz podjęli procedury w zakresie uchwalenia zmienionego PI RIT dla subregionu ciechanowskiego. W ten sposób stworzono szanse dla powiatu żuromińskiego w aplikowaniu o środki unijne w ramach PI RIT.

rit