Inwestycje powiatu

Nowy samochód dla żuromińskich strażaków

W dniu 7 grudnia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie kupiła nowy samochód ratowniczo – gaśniczy. Jest to Lekki Samochód Ratowniczo- Gaśniczy z funkcją ratownictwa technicznego – na podwoziu najnowszego modelu IVECO. Samochód wyposażony jest w najnowsze obecnie stosowane na rynku polskim rozwiązania techniczne. Posiada na swoim wyposażeniu również najwyższej klasy sprzęt ratowniczy taki jak:

iveco12.JPG

• ciężki zestaw hydrauliczny do cięcia, rozpierania i gniecenia blach samochodowych różnej grubości;
  • pompy: hydrauliczną spalinową i ręczną zasilające niezależnie wszystkie urządzenia hydrauliczne;
  • zbiornik na wodę i środek pianotwórczy;
  • autopompę wysokociśnieniową z wężem szybkiego natarcia;
  • zestaw obcinacza pedałów samochodowych i wywarzania drzwi;
  • maszt oświetleniowy;
  • agregat prądotwórczy;
  • agregat gaśniczy proszkowy;
  • wciągarkę elektryczną;
  • przenośne lampy ostrzegawcze, a także radiotelefony, latarki z zabezpieczeniem przeciwwybuchowym i wiele innych drobniejszych narzędzi niezbędnych do działań ratowniczo – gaśniczych.

Obecnie samochód i urządzenia na nim zainstalowane przechodzą wszystkie niezbędne testy serwisowe, po których będą w pełni gotowe do działań zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi samochód zostanie wprowadzony na wyposażenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, w której będzie pełnił służbę.
Już dzisiaj możemy powiedzieć, że jest to sprzęt pozwalający świadczyć usługi ratownicze na poziomie standardów europejskich. Jest on również wyzwaniem dla samych strażaków, którzy to w bardzo krótkim czasie musieli przejść szereg szkoleń i trudnych ćwiczeń, pozwalających na właściwą i szybką obsługę naszpikowanych elektroniką urządzeń.
Komenda Powiatowa PSP może się jeszcze pochwalić innymi zakupami, jakich dokonała przy współudziale Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a także samorządu powiatowego w Żurominie i samorządów gmin: Żuromin, Lutocin, Lubowidz, Kuczbork. Należy tu wymienić taki sprzęt jak:

• skokochron;
  • kabina dekontaminacyjna;
  • motopompa FOX;
  • sprężarka do napełniania butli aparatów powietrznych wraz z oprzyrządowaniem;
  • ubrania specjalne NOMEX dla strażaków KP PSP Żuromin;
  • urządzenia odymiające, które zamontowane zostały na garażach komendy.

Dlatego też chcemy wszystkim wymienionym instytucjom jeszcze raz serdecznie podziękować a z okazji zbliżających się świąt – życzyć wszelkiej pomyślności z nadzieją na dalszą wzorową współpracę.

mł. kpt. Janusz Chyliński