Inwestycje powiatu

NOWY SAMOCHÓD RATOWNICZO - GAŚNICZY DLA STRAŻY

W dniu 16 listopada na placu przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie odbyło się uroczyste przekazanie samochodów pożarniczych. Pierwszy – nowy samochód STAR – MAN z napędem terenowym 6x6 i funkcją ograniczania skażeń ekologicznych przekazany został Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Żurominie, drugi natomiast, to samochód STAR 244, GBA2,5/16, który przekazany został dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jonnem, gm. Lutocin.

Przekazania samochodów dokonał w asyście Starosty Żuromińskiego Janusza Welenca, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Ryszard Psujek. W imieniu obdarowanych jednostek, akty przekazania i kluczyki do samochodów odebrali: Z-ca Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej PSP w Żurominie st. kpt. Dariusz Stumski oraz dh Stanisław Jaworski z OSP Jonne.

Samochód przekazany OSP Jonne, to samochód ratowniczo – gaśniczy, który pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej w Żurominie. Samochód przekazano w bardzo dobrym stanie technicznym – zakonserwowany i w pełni przygotowany do działań ratowniczo – gaśniczych.

Samochód Komendy Powiatowej PSP w Żurominie natomiast, to zupełnie nowy samochód – karosowany pod indywidualne zamówienie komendy. Samochód wyposażony jest w nowoczesną autopompę renomowanej firmy, która pozwala podawać wodę w zakresie dwóch parametrów ciśnień a mianowicie 8 i 40 atmosfer. Przybliżając tą zaletę należy podkreślić, że woda pod ciśnieniem 40 atmosfer podawana może być w formie mgły wodnej, której skuteczność gaśnicza porównywalna jest z pianą gaśniczą. Powoduje to zmniejszenie kosztów środka gaśniczego, a także pełne bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Nowy samochód wyposażony jest również w agregat prądotwórczy i teleskopowy maszt, na którym zamontowane jest 6 lamp (najaśnic) dużej mocy, pozwalających oświetlić teren ok. 1 hektara. Ponadto należy podkreślić, iż jest on wykonany z materiałów nierdzewnych, co gwarantuje mu długą żywotność i przydatność do służby w trudnych warunkach.

Z ujemnych cech tego sprzętu, należałoby wymienić chyba jedynie jego cenę, bo kosztował 600 tys. zł. Niestety nowoczesny sprzęt ratowniczy jest również sprzętem drogim, a zakup był w pełni uzasadniony. Nowy samochód nie tylko w znaczny sposób wpłynie na poprawę warunków pracy strażaków Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Żurominie i podniesie poziom niesionej przez nich pomocy, ale przede wszystkim, zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu żuromińskiego w najbardziej niedostępnych terenach, bez względu na porę roku i warunki pogodowe. Dlatego też, analizując potrzeby naszego powiatu w zakresie bezpieczeństwa publicznego, Komendant Powiatowy PSP w Żurominie i Starosta Żuromiński podjęli już w 2004r. pierwsze przedsięwzięcia organizacyjne, które prawie po rocznych ciężkich staraniach, zaowocowały pełnym sukcesem.

Zakup nowego samochodu był możliwy dzięki pomocy wielu instytucji, którym to Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie chciałaby jeszcze raz serdecznie podziękować za okazaną pomoc finansową.

Szczególne podziękowania kierujemy do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej woj. mazowieckiego, Marszałka woj. mazowieckiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, PZU S.A. w Warszawie i Inspektoratu w Żurominie oraz jednostek samorządowych naszego powiatu tj.: Powiatu żuromińskiego, Rady Miasta i Gminy w Bieżuniu i Żurominie oraz Rad Gmin w Kuczborku, Lubowidzu i Lutocinie.

Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie mł. kpt. inż. Janusz Chyliński

Obraz066.jpg