Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu edukacji wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska
Dopalacze naFB

Aktualności z zakresu edukacji

Dzień Czytelnika w ZSP w Żurominie

Opublikowano .

Książka nas łączy

W miesiącu październiku odbyło się w naszej szkole szereg działań związanych z rozwijaniem i promowaniem czytelnictwa wśród młodzieży. Działania te związane były z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Cała akcja odbyła się w dniach 10.10.2017r. – 25.10.2017r. W ramach akcji uczniowie wzięli udział w konkursach bibliotecznych i czytelniczych: „To i owo o zachowaniu”, „Stephen King – mistrz horroru”. Młodzież przygotowała też prezentacje multimedialne na temat: Upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych, Nowości biblioteczne zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które cała społeczność szkolna mogła obejrzeć na dolnym korytarzu. Ważnym działaniem w ramach rozwijania kompetencji czytelniczych były wyjścia uczniów klas pierwszych technikum do bibliotek lokalnych (pedagogicznej i powiatowo – miejskiej), zapoznanie z funkcjonowaniem bibliotek, ich zbiorami, zasadami korzystania i działalnością kulturalną. 

DSC 0714 KopiowanieDSC 0733 KopiowanieDSC 0736 KopiowanieDSC 0738 KopiowanieDSC 0749 KopiowanieDSC 0752 KopiowanieDSC 0765 KopiowanieDSC 0775 KopiowanieDSC 0788 KopiowanieDSC 0810 Kopiowanie

W naszej szkole odbyły się także lekcje biblioteczne dla uczniów klas pierwszych: Biblioteka szkolna, jej zbiory i warsztat informacyjny, Czasopismo i jego rola w kształtowaniu nawyków czytelniczych młodzieży. W dniu 18.10.2017r. uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w szkoleniu: Biblioteczny katalog OPAC, zajęcia prowadziła Pani J.Szczechowicz – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Żurominie. W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek i zdjęć pod hasłem Nasz region i przyroda powiatu żuromińskiego. Głównym dniem akcji był 25.10.2017r. Uroczystość została poprzedzona czytaniem fragmentów ważnej pozycji z naszej literatury, mianowicie „Wesela” S.Wyspiańskiego. Książka ta była lekturą Narodowego Czytania w 2017 r. W tym dniu również cała społeczność szkolna w ramach Przerwy na czytanie słuchała wybranych fragmentów dramatu emitowanych przez radiowęzeł. Słowa z „Wesela” „A to Polska właśnie” były mottem spotkania pod hasłem Ludzie z pasją. O godz. 1055 młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła w spotkaniu z Panem Piotrem Wlizło – absolwentem naszej szkoły. Nasz gość podzielił się ze słuchaczami swoimi zainteresowaniami, przybliżył tradycje i obrzędy Indian, symbolikę tańca. Zaprezentował elementy stroju indiańskiego (m.in. pióropusz, czapę z tysiąca piór...), dowiedzieliśmy się, czym są regalia i taniec w stylu powwow. Pan Piotr Wlizło to rzeczywiście człowiek z pasją, który jest przedstawicielem naszej Małej Ojczyzny. Całe wydarzenie zostało zaakcentowane na terenie całej szkoły przez plakaty, gazetki promujące czytelnictwo i literaturę, pokaz oferty Hurtowni i Księgarni Taniej Książki. Podsumowaniem Dnia Czytelnika były nagrody wręczone uczniom za zajęcie pierwszych miejsc w konkursach czytelniczych i bibliotecznych. Wszystkie działania koordynowali nauczyciele: J.Grabowska, G.Truszczyńska, M.Cześnik, K.Budka i G.Wronkowski.
Akcja ta nie tylko promowała i rozwijała kompetencje czytelnicze, ale przede wszystkim uwrażliwiała na piękno języka literackiego, stwarzała uczniom możliwość prezentowania swoich umiejętności i uczyła szacunku do dziedzictwa kulturowego narodu i regionu.

Był to ważny dzień w życiu naszej szkoły. Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci młodzież do częstych odwiedzin biblioteki szkolnej i „ spotkań z książką”.

Grażyna Truszczyńska
Jadwiga Grabowska

e-max.it: your social media marketing partner