Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu edukacji wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska
Dopalacze naFB

Aktualności z zakresu edukacji

Uczniowie i nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje w Dolnej Saksonii

Opublikowano .

Dwa lata temu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej przystąpił do współpracy z towarzystwem Umiejętności Rolniczych w Poznaniu i Niemieckim Ośrodkiem dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu. W ramach współpracy uczniowie ze szkoły w Zielonej zaczęli wyjeżdżać na praktyki do szkoły Deula w Nienburgu oraz do certyfikowanych gospodarstw rolnych na terenie Dolnej Saksonii. Efekty w zakresie wiedzy i umiejętności były bardzo wysokie m.in. dlatego, że podstawowa zasada kształcenia zawodowego opiera się na relacjach uczeń-mistrz zawodu. Przykładowo rolnik-certyfikowany mistrz zawodu i uczeń jadą na pole, oglądają, np. chwasty i analizują: jakie są, co zrobić żeby je usunąć, jakie zastosować środki ochrony roślin, jakiego sprzętu użyć, zbadać czy się to opłaca, w jakich terminach dokonać zabiegu, itd. System kształcenia zawodowego w Niemczech zakłada, że szkoła to kształcenie teoretyczno-praktyczne w gospodarstwach certyfikowanych. Gwarantuje to skuteczność kształcenia, jego efektywność oraz zgodność z najnowszymi osiągnięciami technologii rolniczych. Uważa się powszechnie i potwierdzają to badania, że kształcenie w gospodarstwach jest najbardziej efektywne, gdyż postęp jest tam najszybszy, rolnicy zaś, posiadają największą wiedzę praktyczną.

W roku bieżącym w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, działanie „Leonardo da Vinci - wymiana doświadczeń dla osób odpowiedzialnych za kształcenie” do Niemiec wyjechali oprócz uczniów nauczyciele.

Poznali system kształcenia zawodowego w Niemczech, jego organizację, metody, system nauczania praktycznego, współpracę szkół z zakładami produkującymi na rzecz rolnictwa itd. Ciekawym obszarem działań było poznanie nowych kierunków kształcenia zawodowego w Europie, m.in. dotyczących „Odnawialnych źródeł energii”. Pan Bernd Antelmann - dyrektor szkolenia zawodowego DEULA w Nienburgu zaprosił uczniów Technikum Rolniczego, Agrobiznesu, Architektury Krajobrazu do odwiedzenia ośrodka, obiecał jednocześnie, że pomoże zorganizować zajęcia w Reiffeisan Agil Lesse, Bremerhaven, fabryce „Class”, czy fabryce w Wolfsburgu. W roku 2014 planuje się wyjazd na praktyki wakacyjne do Niemiec 6 - 10 uczniów oraz na zajęcia studyjne z zakresu organizacji metodyki nauczania 4 nauczycieli. Należy tu podkreślić, że nauczyciele mogą bezpłatnie pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności z języka niemieckiego na kursach w zakresie zawodów technik rolnik, technik architektury krajobrazu oraz odnawialnych źródeł energii. W/w kursy dotychczas ukończyło w Poznaniu trzech nauczycieli.

B. Grzybicka, I. Kramkowski
ZSP w Zielonej

 pptxprezentacja_nienburg_zsp_zielona.pptx3.23 MB

e-max.it: your social media marketing partner