Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu edukacji wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska
Dopalacze naFB

Aktualności z zakresu edukacji

Grant dla młodych sadowników z ZSP w Żurominie

Opublikowano .

 "Młodzi Sadownicy" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Żurominie zdobyli grant na założenie "Mini sadu" W listopadzie 2017 roku uczniowie ZSP im. Jana Pawła II w Żurominie zgłosili się do konkursu "Tradycyjny sad" i znaleźli się pośród 126 szkół, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Patronat honorowy nad Projektem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego; Partnerami Konkursu są: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny-Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

ifx2655e4751b7b21ab DSC 0140

Udział w konkursie oraz wszelkie działania podejmowane przez uczniów miały na celu upowszechnienie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych oraz sposoby ich pielęgnacji niepowodujące negatywnego wpływu na środowisko. Zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian jabłoni oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich; Konkurs "Tradycyjny Sad" jest też częścią prozdrowotnego programu edukacyjnego "Aktywnie po zdrowie" prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Dzięki jego realizacji promuje się stare odmiany drzew owocowych i tworzy mapy pomologiczne.

Pierwsza edycja Konkursu realizowana w roku szkolnym 2017/2018 poświęcona była tradycyjnym odmianom jabłoni. Konkurs prowadzony jest w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej i składa się z dwóch etapów głównych: "Rozmawiamy o sadzie" i "Zakładamy Sad" „Mini Sad” powstanie na terenie należącym do szkoły, usytuowanym od strony południowo-zachodniej, blisko pracowni biologicznej, z której będzie można obserwować codziennie jak rosną i rozwijają się posadzone przez uczniów drzewa. Obszar otoczony jest piękną zielenią żywopłotu oraz cisami i tujami. Realizujemy w ten sposób ważne w życiu szkoły elementy programu profilaktyki zdrowotnej i ekologicznej. Drzewa upiększą teren, a ich owoce za kilka lat będą smaczną i zdrową przekąską. Ponadto „Mini Sad”, jako dzieło uczniów stanowi ważny element działań w realizacji programu profilaktytki prozdrowotnej i ekologicznej. Uczniowie wspólnie wybrali odmiany drzew owocowych. Są to: Jabłoń Ananas Berżenicki , Jabłoń Antonówka, Jabłoń Grafsztynek , Jabłoń Kosztela.

W wyborze drzew pomagały im zajęcia tematyczne z opiekunem P. Marią Skolmowską-Karpińską oraz konsultacje z doświadczonymi sadownikami. Uczestnicy szukali też informacji w książkach, publikacjach naukowych. Promowali naszą akcję na stronie szkoły, na facebooku. Prowadzą Księgę Sadu i prezentują swoje działania rodzicom w czasie wywiadówek. Starania uczniów zostały docenione przez organizatorów którzy przyznali im wysoką ocenę punktową  540 punktów/na 600 punktów. Dzięki temu szkoła otrzymała grant na zakup drzewek i innych akcesoriów związanych z zakładaniem” Mini Sadu”.

W perspektywie nie tylko uczniowie biorący udział w konkursie, ale także cała szkoła i lokalna społeczność będzie mogła się cieszyć widokiem pięknych drzew i smakiem soczystych owoców. Powstanie także raport z drugiej części konkursu.

W skład zespołu wchodzą uczniowie klas technikum informatycznego i handlowego:

  1. Zuzanna Miłoszewska
  2. Artur Cywiński
  3. Julia Sadowska
  4. Natalia Szydłowska
  5. Patrycja Szatkowska
  6. Patrycja Ratka
  7. Monika Gałka
  8. Katarzyna Dobies
  9. Weronika Ratka

Opiekunem młodzieży jest nauczycielka biologii - Pani Maria Skolmowska-Karpińska.

Młodzi sadownicy uczą się biologii na poziomie rozszerzonym. Grupa osób z pasją do informatyki zajęła się promocją projektu w internecie i na różnych forach publicznych. Uczniowie uzdolnieni plastycznie przygotowali materiały promocyjne oraz wizytówkę w formie logo i Księgi Sadu. Umiejętności z zawodu handlowca przydały się do opracowania harmonogramu wydatków oraz dokonania właściwych zakupów.  Pasjonaci fotografii zajęli się uwiecznianiem wszelkich działań grupy. Uczniowie, spotykają się regularnie na zajęciach rozszerzonych z biologii i organizują szereg akcji ekologicznych promujących zdrowy styl życia. Mówią o sobie, chcielibyśmy przyczynić się do bioróżnorodności na naszym terenie i przywrócić tradycyjne odmiany jabłoni. W pierwszym etapie projektu zespół wykonał szereg zadań oraz opisał je w formie raportu i przesłał do oceny. Wszystkie oceny dotyczyły założenia szkolnego mini-sadu oraz rozpropagowaniu tej ekologicznej inicjatywy.

e-max.it: your social media marketing partner