Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu ochrony i promocji zdrowia wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska

Aktualności z zakresu ochrony i promocji zdrowia

Programy zdrowotne realizowane w podmiotach leczniczych na terenie powiatu żuromińskiego

Opublikowano .

Zdrowie jest najważniejszą wartością dla każdego człowieka. Wykonywane regularnie badania ułatwiają wczesne rozpoznanie wielu schorzeń, szczególnie nowotworowych, a przede wszystkim zwiększają szanse całkowitego wyleczenia. Profilaktyka zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele groźnych schorzeń, przeciwdziała powstaniu choroby, ale i jej nadmiernemu rozwojowi do stadium, w którym może być już nieuleczalna, szczególnie w przypadku choroby nowotworowej. Przesiewowe badania profilaktyczne są bezpłatne, bezpieczne, nie wymagają skierowania.

Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia szczególnej uwadze poleca świadczenia wykonywane w ramach następujących programów zdrowotnych realizowanych w podmiotach leczniczych na terenie powiatu żuromińskiego:

1) Program profilaktyki raka szyjki macicy – etap podstawowy

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) ubezpieczonych, które nie uczestniczyły w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy, lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy. Porada na etapie podstawowym obejmuje: przeprowadzenie wywiadu, wypełnienie ankiety, pobranie materiału do badania cytologicznego, edukację w zakresie profilaktyki nowotworu szyjki macicy, wysłanie pobranego materiału wraz z wypełnioną ankietą do pracowni diagnostycznej, wręczenie przez lekarza pacjentce wyniku badania i decyzja co do dalszego postępowania. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, to na następne badanie cytologiczne w ramach programu należy zgłosić po 3 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy. Jeżeli wynik badania cytologicznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania na etapie pogłębionym programu, który obejmuje: badanie kolonoskopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.

W powiecie żuromińskim świadczeniodawcą realizującym etap podstawowy w programie profilaktyki raka szyjki macicy jest Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie (Poradnia „K”).

2) Program profilaktyki raka piersi – etap podstawowy

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które:

  • w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie uczestniczyły w programie oraz u których wcześniej nie zdiagnozowano nowotworu złośliwego piersi,
  • co 12 miesięcy, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka) lub mutacje w obrębie genów BFCA 1 i BRCA 2.

Badania mammograficzne wykonywane są zarówno w pracowniach stacjonarnych jak i mobilnych.

Na terenie powiatu żuromińskiego etap podstawowy programu profilaktyki raka piersi realizuje pracownia stacjonarna w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żurominie (Dział Diagnostyki Obrazowej).

3) Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)

Program adresowany jest do osób, zadeklarowanych na ich listę lekarza POZ, będących w danym roku kalendarzowym w 35,40,45,50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia oraz, które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu.

Do realizacji Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia zobowiązany jest każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który posiada umowę z NFZ lub jest zatrudniony w podmiocie, który taką umowę ma zawartą.

Udział w ww. programie ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych chorób układu krążenia, a tym samym jak najszybsze podjęcie przez lekarza odpowiedniego leczenia.

4) Świadczenia w ramach profilaktyki gruźlicy.

Program profilaktyki gruźlicy realizowany jest przez pielęgniarki POZ, w stosunku do osób zadeklarowanych na ich listę, adresowany jest do osób dorosłych (powyżej 18 r.ż.), które wcześniej w wywiadzie nie miały rozpoznanej gruźlicy.

Wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe, prawidłowo poprowadzone leczenie chorego sprawia, że już po miesiącu pacjent przestaje być zaraźliwy dla otoczenia.

e-max.it: your social media marketing partner