Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo
Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu ochrony i promocji zdrowia wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska

Aktualności z zakresu ochrony i promocji zdrowia

Forum dla Zdrowia 2015

Opublikowano .

31 marca 2015 roku odbyło się kolejne już w naszym powiecie – VII Forum dla Zdrowia, tym razem zorganizowane przez dyrekcję Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej, Starostwo Powiatowe w Żurominie, Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Żurominie oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kuczborku-Osadzie. Hasłem przewodnim Forum było: „Postaw na zdrowie i pokonaj stres, odrzuć alkohol”.

W tym ważnym dla naszego powiatu dniu udział wzięło ponad 600 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, pedagogów i zaproszonych gości. Impreza wiązała się z dniem otwartym w ZSP w Zielonej, podczas którego uczniowie gimnazjów mogli zapoznać się z bazą dydaktyczną szkoły, z kierunkami kształcenia i doświadczać przyjaznego i ciepłego klimatu panującego w szkole.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:30.

Przybyłych gości powitał dyrektor ZSP w Zielonej – Ireneusz Kramkowski, dziękując za przybycie:

 • Staroście Żuromińskiemu – panu Jerzemu Rzymowskiemu,
 • dyrektor Wydziału Zdrowia i Edukacji – pani Joannie Jucewicz-Morawskiej,
 • wicedyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Edpidemiologicznej – pani Krystynie Gutowskiej,
 • kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuczborku-Osadzie – pani Jadwidze Michalskiej,
 • wiceprezesowi spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie – panu Jackowi Smolińskiemu,
 • dyrektorowi Żuromińskiego Centrum Kultury – panu Piotrowi Wlizło

oraz wszystkim przybyłym dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów, nauczycielom i uczniom.

Następnie, krótkie przemówienia na temat tego jak ważny jest każdy aspekt zdrowia człowieka – zarówno fizyczny jak i psychiczny, wygłosili starosta żuromiński Jerzy Rzymowski oraz wicedyrektor PSSE Krystyna Gutowska.

Pierwszym punktem Forum był pokaz multimedialny, w którym dyrektor Ireneusz Kramkowski zaprezentował historię Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej, liczne osiągnięcia uczniów w olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych oraz długą listę absolwentów szkoły, dziś znanych w Polsce i na świecie. Do znakomitych absolwentów szkoły należą m.in. profesorowie Jacek Olszewski i Mariusz Stolarski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Karolina Gulańczyk – specjalistka budowy lotnisk, dziennikarze i literaci: Aldona Długokięcka-Kałuża, Cezary Dobies, samorządowcy: obecny starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, wicestarosta Ireneusz Rejmus, wójt Lubowidza Krzysztof Ziółkowski.

Jako, że zjawisko stresu było tematem przewodnim tegorocznego Forum dla Zdrowia, wykład poparty prezentacją na temat stresu przedstawiła Dominika Bartnicka – psycholog szkolny. W  relekcji nie zabrakło zarówno przyczyn stresu, których można wyliczyć tyle, ilu ludzi na świecie, niekorzystnych skutków działania stresu, gdy trwa on zbyt długo lub jest zbyt silny, jak i kilku metod radzenia sobie z nim. Pocieszającym punktem prezentacji było stwierdzenie, iż największy stres każdy z nas ma już za sobą (moment urodzin), a z pozostałymi problemami jesteśmy w stanie sobie poradzić, szczególnie gdy nie działamy w pojedynkę.

Pani Mirela Rzymowska przedstawiła prezentację na temat zjawiska  picia alkoholu przez młodych ludzi i skutki tego zjawiska. Niestety coraz młodsi ludzie sięgają po alkohol, piją coraz większe ilości i nie ukrywają się z tym.

Następną prezentację na temat przemocy i agresji rówieśniczej przedstawiła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Karolina Nidzgorska. Pamiętajmy, że przemoc karmi się milczeniem i nie bądźmy obojętni w jej obliczu. Ofiara przemocy często dlatego jest ofiarą, że sama nie potrafi sobie pomóc i nikt z otoczenia też nie wyciąga do niej pomocnej dłoni.

Po prezentacjach nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego „Stres – oczami współczesnego młodego człowieka” oraz konkursu na prezentację multimedialną związaną tematycznie m.in. ze zjawiskiem sięgania po różne używki przez młodzież, popełniania przez nich samobójstw, coraz poważniejszym problemem spożywania jedzenia typu fast-food oraz z pokazaniem sportu jako najlepszej formy spędzania czasu wolnego.

Nagrody oraz dyplomy wręczał starosta żuromiński – Jerzy Rzymowski.

Wyniki konkursu plastyczego: „Stres oczami młodego człowieka”:

 • I miejsce - Paulina Szymańska LO Żuromin
 • II miejsce – Karolina Markowska LO Żuromin
 • III miejsce – Kinga Lipińska ZSP Żuromin

Wyróżnienia:

 • Daria Bukowska Zespół Szkół w Lubowidzu
 • Patryk Mątowski ZSP Zielona
 • Alicja Stępkowska LO Bieżuń

Wyniki konkursu prezentacji multimedialnych na wybrany temat:

 • I miejsce – Natalia Cechowska, Kinga Stępka, Wiktoria Patalon Zespół Szkół w Zieluniu
 • II miejsce – Aleksandra Kłosowska LO Żuromin
 • III miejsce – klasa III B Gimnazjum Zespół Placówek Oświatowych Kuczbork

Wyróżnienia:

 • Norbert Kalinowski LO Żuromin
 • Magdalena Witkowska, Karina Kopczyńska, Aleksandra Oryl Zespół Szkół w Lubowidzu
 • Marcin Karólkowski ZSP Zielona    

Kolejnym punktem programu było wystawienie sztuki teatru eksperymentalnego ukazującej problemy współczesnego człowieka „Moje miasto” w wykonaniu uczniów ZSP Zielona. Krótkie scenki ukazywały uzależnienia młodych ludzi – alkohol, narkotyki, uzależnienie od komputera i anabolików. Młody człowiek w obliczu stresu często sięga po „wspomagacze”, które ostatecznie wcale nie pomagają, ale niszczą. Każdy z nas  może znaleźć się w takim „swoim mieście” i ważne jest aby dostrzegać wokół siebie drugiego człowieka.

Ostatnim punktem programu były zajęcia terapeutyczno – muzyczne: „Zamiast alkoholu poezja; Poezja śpiewana dobra na stres” – koncert Kuby Michalskiego. Artysta w sposób niezwykle poruszający, a czasami i bardzo zabawny zaprezentował ballady Leonarda Cohena, Jacka Kaczmarskiego oraz utwory własne, mobilizując publiczność do aktywnego włączania się do wspólnej zabawy.

Tego dnia uroczystości związane z Forum odbywały się nie tylko w głównej sali sportowej ZSP w Zielonej. W innych salach lekcyjnych, gdzie zorganizowano różne stanowiska tematycznie poświęcone zdrowiu, można było wziąć udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach.

Wielkim powodzeniem cieszyło się stoisko pracowników i studentów kierunku pielęgniarsko-kosmetologicznego z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku. Tu można było zobaczyć i uczyć się pielęgnacji niemowląt (kąpiel, przewijanie, ubieranie), zmierzyć ciśnienie tętnicze, puls czy poziom cukru oraz co ciekawe – dowiedzieć się wiele o pielęgnacji skóry i cery, odpowiednim stosowaniu kosmetyków, można było wreszcie zrobić sobie maseczkę pielęgnacyjną i inne proste zabiegi na twarz. Uczniowie mieli też możliwość spojrzenia przez okulary imitujące jazdę pod wpływem alkoholu, czy założenie specjalnego ubioru, aby na własnej skórze przekonać się, jak czuje się osoba po siedemdziesiątce.

Na innym stoisku można było próbować i uczyć się sztucznego oddychania i ratowania życia na fantomie dorosłego człowieka. Pierwsza pomoc jest niezwykle przydatną umiejętnością.

Na zewnątrz na terenie szkoły zorganizowano wystawę nowoczesnego sprzętu rolniczego – dzięki współpracy z przedstawicielami firm: Kalchem – panem Jarosławem Karpińskim oraz Agro-Plus – panem Mariuszem Staniszewskim. Uczniowie mogli zapoznać się z nowinkami technicznymi czy porozmawiać na tematy związane z rolnictwem.

Na każdym kroku na gości czekały zdrowe, soczyste jabłka, którymi można było częstować się do woli. Gospodarze zorganizowali również kilka innych punktów z poczęstunkiem (oczywiście zdrowym) dla gości, gdzie można było spróbować m.in. pomysłowych szaszłyków czy koktajli owocowych serwowanych przez uczniów ZSP Zielona.

Goście mogli również zwiedzać całą szkołę – poszczególne pracownie otwarte były nie tylko dla przybyłych gimnazjalistów. To wszystko – wykłady, prelekcje, pokazy, muzyka, konkursy, ciekawie przygotowane stoiska tematyczne, wystawy – aby przybyłym gościom pokazać szkołę promującą zdrowie, tworzącą miły i sprzyjający uczniom klimat.

Opracowały: Dominika Bartnicka i Natalia Karpińska.

IMG 7168IMG 7173IMG 7180IMG 7191IMG 7192IMG 7194IMG 7195IMG 7198IMG 7264IMG 7270IMG 7273IMG 7301IMG 7312IMG 7323IMG 7338IMG 7346IMG 7362IMG 7411IMG 7414IMG 7454IMG 7460IMG 7491IMG 7508IMG 7542IMG 7558IMG 7565IMG 7580

e-max.it: your social media marketing partner