Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu ochrony i promocji zdrowia wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie.

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska

Aktualności z zakresu ochrony i promocji zdrowia

Modernizacja pomieszczeń diagnostyki obrazowej wraz z zakupem cyfrowego RTG w Szpitalu Powiatowym

W grudniu 2006 r. oddano do użytku w Szpitalu Powiatowym w Żurominie zmodernizowaną pracownię RTG wraz z nowo zakupionym sprzętem cyfrowym. Jest to pierwszy w dawnym woj. ciechanowskim cyfrowy aparat RTG.

Inwestycja była współfinansowana z Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Mazowieckiego na lata 2005-2006,  nr i nazwa działania : VI.4. Realizacja inwestycji w zakresie stacjonarnej opieki zdrowotnej – dofinansowanie w kwocie 500 000 zł.

Partycypowały:

• Starostwo Powiatowe Żuromin, Gmina i Miasto Żuromin,  Miasto i Gmina Bieżuń,  Gmina Lubowidz,  Gmina Lutocin, Gmina Kuczbork,  Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia Ciechanów – razem 196 000 zł,
  • Szpital Powiatowy Żuromin – 198 970 zł.

Cała inwestycja zamknęła się w kwocie – 894 970,00 zł.

Nadrzędnym celem inwestycji była poprawa zdrowia mieszkańców powiatu poprzez poprawę jakości diagnozowania i leczenia mieszkańców powiatu, z wykorzystaniem w diagnostyce nowoczesnej cyfrowej aparatury RTG. Poprzez wewnętrzną sieć komputerową szpitala, zdjęcia cyfrowe szybko trafią na oddziały szpitala oraz do gabinetów lekarskich.

Niebagatelne znaczenie ma aspekt ekologiczny, tzn. zmniejszenie promieni X oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska solami srebra.

Projekt był zgodny z celem strategicznego planu rozwoju powiatu, czyli zapewnieniem bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów poprzez ciągłe działania w kierunku wdrażania nowych standardów, które przyczynią się do poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Dział Diagnostyki Obrazowej RTG w SPZZOZ Żuromin powstał w 1980 r. po wybudowaniu szpitala powiatowego. Składa się z 2 pracowni: ambulatoryjnej i szpitalnej oraz centralnej ciemni. Prowadzi cały możliwy zakres badań od badań kostnych przez kontrastowe tj. badania układu pokarmowego, moczowego, rodnego /HSG/, badania profilaktyczne dla całego rejonu, jako jedyny w okolicy.

Na tle ogólnej bazy sprzętowej Szpitala Dział Diagnostyki Obrazowej RTG wypadał zdecydowanie niekorzystnie. Średni wiek aparatury wynosił 25 lat, a rok produkcji 1982. Ma to bardzo duże znaczenie, kiedy przypomnimy, że radiologia to dziedzina, w której postęp techniczny postępuje w tempie geometrycznym. Ilości napraw oraz kosztów z tym związanych wykazywała tendencję rosnącą.. Taka sytuacja stwarzała także zagrożenie dla pacjentów. Niesprawny aparat mógł uniemożliwić wykonanie badania w chwili, kiedy to będzie konieczne, a niekiedy nawet niezbędne dla ratowania życia.

Podstawowym efektem realizacji inwestycji była poprawa zdrowia mieszkańców powiatu żuromińskiego. Nastąpi wzrost efektywności i jakości leczenia wielu schorzeń m.in. płuc, nowotworów. Obniżeniu ulegnie ilość zachorowań na gruźlicę zaawansowaną wśród mieszkańców regionu żuromińskiego. Skróci się czas leczenia powyższych schorzeń. Zmniejszą się koszty własne Szpitala.

Nowy cyfrowy sprzęt diagnostyczny w znacznym stopniu podniesie jakość usług medycznych świadczonych dla lokalnej społeczności. Wzrośnie dokładność wykonywanych przez szpital badań. Zmniejszy się ilość badań koniecznych do powtórzenia ze względu na nieodpowiednią jakość.

Następnym etapem modernizacji diagnostyki obrazowej w szpitalu, będzie zakup tomografu komputerowego.