Logotypy__CPPC_3

Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

CivilDefence
Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu zarządzania kryzysowego wykonuje Referat Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Referat Zarządzania Kryzysowego

ul. Warszawska 25,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-39-29,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierownik Referatu - Jarosław Gałka

Poradnik bezpieczeństwa

"Jak zachować się podczas trąby powietrznej ?"

Opublikowano .


Jak rozpoznać kiedy tworzy się trąba powietrzna ?

Pierwszym objawem tworzącej się trąby powietrznej są chmury typu stropowego tzw. wallcloud chmury te obniżając się i wirując wokół własnej osi są oznaką, że tworzy się tornado, im szybciej się obracają i obniżają tym szybciej tornado dotyka ziemi.
W 1 fazie tworzenia się trąby powietrznej widać tzw. lejek kondensacyjny, czyli początek wyłaniającego się z chmury wallcloud leja trąby powietrznej, dość często pozostaje on tylko w tym stadium i nie czyni żadnych szkód, czasem jednak zdarza się, że lej dotyka ziemi i wtedy mówimy już o trąbie powietrznej. Zdarza się też, że nie widać gołym okiem leja, który dotyka ziemi, a tornado i tak dotyka ziemi, podnosząc różne szczątki i przedmioty, które wirują przy ziemi, poniżej leja kondensacyjnego.


Jak się zachowywać kiedy tornado zmierza w naszym kierunku ?

Wielu z was myśli, że jeśli tornado zaskoczy podczas podróży samochodem, to dość bezpiecznym miejscem jest wiadukt- jeżeli znajduje się w pobliżu.
Niestety, wbrew pozorom nie jest to bezpieczne schronienie - w przypadkach silniejszych trąb powietrznych tworzy się pod nim ogromne podciśnienie, a każdy szczątek niesiony przez tornado staje się niebezpiecznym dla życia. Nawet przedmiot wielkości ołówka, każdy nawet niewielki odłamek szyby może zabić człowieka, ponieważ wiatr wiejący w wirze nadaje mu bardzo duży pęd. Bywa też tak, że tornado zasysa wszystko to, co znajduje się pod wiaduktem, włącznie z ludźmi schowanymi pod przęsłami konstrukcji. Czasami trąba powietrzna potrafi poderwać wiadukt, jednak zdarza się to w przypadkach najsilniejszych trąb powietrznych, osiągających kategorię F5 w skali Fujity. Zdecydowanie najlepszym schronieniem jest piwnica. Najlepiej żywioł przeczekać pod ścianą nośną budynku. Jeśli w domu nie ma piwnicy, należy się schronić w pomieszczeniu na parterze, w którym nie ma żadnych okien i znajduje się w środku budynku. Zwykle jest to łazienka. Przede wszystkim należy oddalić się jak najszybciej od miejsca gdzie zeszło tornado – to uratuje twoje zdrowie, a kto wie czy nie życie.
W wielu przypadkach Tornado nie porusza się w linii prostej lecz porusza się zygzakiem, kiedy zobaczymy takie zjawisko powinniśmy natychmiast uciekać w kierunku bezpiecznego miejsca.
Kiedy trąba powietrzna stoi w miejscu i rośnie – oznacza to że porusza się w naszą stronę wtedy „natychmiast'' powinniśmy zejść do piwnicy, a jeżeli znajdujemy się w terenie np.: jedziemy samochodem to bardzo szybko powinniśmy zatrzymać samochód i udać się do pobliskiego budynku. Jeżeli budynek znajduje się dalej niż 100 m nie ma sensu do niego uciekać (tornado porusza się bardzo szybko i liczą się wtedy sekundy), należy wtedy położyć się w przydrożnym rowie, to powinno ochronić nas przed latającymi szczątkami różnych przedmiotów.

e-max.it: your social media marketing partner