CivilDefence
Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu zarządzania kryzysowego wykonuje Referat Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żurominie.

Referat Zarządzania Kryzysowego

ul. Warszawska 25,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-39-29,
Kierownik Referatu - Jarosław Gałka

Aktualności Referatu Zarządzania Kryzysowego

SANEPID przypomina o "Zasadach bezpiecznego grzybobrania"

PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZNEGO GRZYBOBRANIA:
1.     Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów).
2.      Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek.
3.      Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia. Zbieranie grzybów z blaszkami na spodzie kapeluszy wymaga większej wiedzy i ostrożności, ponieważ są wśród nich grzyby śmiertelnie trujące.
4.      Nie należy rozpoznawać gatunków trujących na podstawie przesądów typu gorzki smak, zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki - gatunki śmiertelnie trujące mają przyjemny, słodkawy smak.
5.      Zbierać grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów, nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo.
6.      Nie należy zbierać grzybów w okolicach o skupisku odpadów tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu - grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
7.      Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu.
8.       W razie wątpliwości czy zebrane grzyby są trujące czy jadalne, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych.

·         W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, skurczy mięśni, podwyższonej temperatury , po spożyciu grzybów, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza!
·         Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.
·         Grzyby są potrawą ciężko strawną i dlatego nie wolno podawać ich małym dzieciom, ludziom w podeszłym wieku oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego.

Państwowa Inspekcja Sanitarna życzy bezpiecznego grzybobrania i przyjemnego wypoczynku w lesie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie organizuje przy ul. Nowogrodzkiej 82     (I piętro) Wystawę Grzybów  pt. „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Wystawa będzie czynna  od 23 września do 4 października br., udostępniona dla szkół od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00; dla ogółu społeczeństwa w soboty i niedziele w godzinach 10.00-17.00.
Informacji udzielają i zapisy szkół prowadzą pracownicy Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE  tel. (022) 432-10-02.