Herb i flaga
Flaga powiatu żuromińskiego w opisie heraldycznym przedstawia się następująco: Na płacie prostokątnym żółtym z pasem błękitnym u dołu, szerokości 1/5 płata, godło powiatu umieszczone centralnie.
Nawiązanie historyczne
Półorzeł biały w herbie nawiązuje bezpośrednio do historycznego herbu Mazowsza - orła białego bez korony i złotej przepaski na skrzydłach. Orzeł ten był herbem książąt mazowieckich ( wywodzi się z godła dynastycznego Piastów ) i występuje od drugiej połowy XIII wieku. Po inkorporacji Mazowsza do Korony w roku 1526, został herbem województwa mazowieckiego. Zgodnie z zasadami heraldyki oraz tradycjami polskich znaków ziemskich, w herbie powiatu żuromińskiego nawiązano do historycznego herbu Mazowsza. Złota gwiazda i księżyc na błękitnym tle to uszczerbione elementy historycznego herbu stolicy powiatu żuromińskiego.
Symbolika figur i barw
Orzeł to król ptaków, to jeden z najbardziej cenionych i używanych zwierząt heraldycznych. Orzeł oznacza władzę, męstwo i zwycięstwo. Złote kłosy ułożone w wachlarz świadczą o rolniczym charakterze powiatu. Czerwień jest symbolem dwu cnót: odwagi i waleczności; barwa złota oznacza bogactwo i władzę; barwa niebieska symbolizuje dobro, szczęście i nadzieję. Herb jest symbolem mającym 800 – letnią tradycję, stanowi wizytówkę powiatu i jego samorządu. W obecnych czasach to nie tylko znak rozpoznawczy powiatu, który integruje lokalna społeczność, pobudza lokalny patriotyzm i wyzwala inicjatywy, lecz również podstawowy element promocji powiatu.