"Kochankowie z lasu" w Bieżuniu

Sobota, 30 stycznia  2016 roku, to dzień, w którym Bieżuń wszedł do rodziny miast filmowych.

Autorzy historycznego filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem „Kochankowie z lasu”, powstającego we współpracy z TVP S.A. wybrali właśnie Bieżuń oraz wnętrza Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu do nakręcenia kilku scen nowopowstającej produkcji.  Film opowiada o tragicznych losach bohaterów 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Wiktora Stryjewskiego pseudonim „Cacko”. Reżyserem oraz autorem scenariusza jest Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Za kamerami stanęli Michał Bożek oraz Sebastian Kniza, producentem wykonawczym filmu jest Jarosław Krychowiak.  Narratorem oraz głównym konsultantem produkcji jest Jacek Pawłowicz z Warszawskiego Oddziału IPN. W rolę żołnierzy niepodległościowego podziemia wcielili się członkowie płockiego Stowarzyszenia Historycznego im. 11 grupy Operacyjnej NSZ (http://www.11go.pl/), m.in.: Ludomira Peczyńskiego ps. „Władek”, Elżbiety Kozaneckiej ps. „Basia” oraz Janiny Samoraj ps. „Celinka”.

W Bieżuniu zrealizowano kilka scenek rodzajowych z udziałem głównych bohaterów filmu, m.in.: schronienie się partyzantów w jednym z budynków, ucieczka z płonącego domu, spacer zakochanych, tańcząca para przy gramofonie, pisząca list, grający w karty. Całość produkcji zarówno tej oficjalnej, ale także zdradzającej tajniki kuchni filmowców została skrzętnie sfotografowana i sfilmowana przez Zbigniewa Dobrowolskiego, a niewielki fragment tej dokumentacji prezentujemy na naszej stronie.

Emisja filmu zaplanowana jest na antenie 2 Programu TVP w dniu 1 marca bieżącego roku, w „Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, ok. godz. 22. Pokaz specjalny filmu odbędzie się również podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Bieżuniu w dniu 14 maja. Wszystkich serdecznie zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia tego dokumentu.

Jerzy Piotrowski

P1550656P1550663P1550681P1550712P1550719P1550739P1550761P1550783P1550800P1550805P1550808P1550818P1550828