Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Informacje o zarządzie

Kubańskie Ostatki w Muzeum w Bieżuniu

Opublikowano .

Od kilku lat Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu jest organizatorem imprezy pod nazwą Ostatki w Muzeum, w trakcie której prezentowana jest kultura, sztuka i historia przedstawicieli narodów z różnych, często bardzo odległych części świata. Wystawy przygotowywane są we współpracy z ambasadami tych państw oraz przy zaangażowaniu wielu niezawodnych przyjaciół muzeum. Na wernisażach, podczas których oprócz poznawania odległych cywilizacji, degustuje się egzotyczne potrawy narodowe,  jak również przysmaki kuchni miejscowej, przygotowywane przez Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia takie, jak bieżuński bugaj, pieczona szynka, wyroby drobiowe, regionalne nalewki, zapraszane są oryginalne zespoły prezentujące muzykę określonego kraju. Odwiedzają tego wieczoru muzeum również tradycyjni mazowieccy przebierańcy zapustni. 

Jest to zawsze wydarzenie ponadlokalne, w którym „wypada” uczestniczyć wszystkim ważnym osobom naszego miasta i regionu. Informuje o nim prasa, mówi radio, pokazuje telewizja i Internet.

Idea jaka przyświeca organizatorom w realizacji tych projektów to przede wszystkim chęć otwarcia się na różnorodne kultury, obyczaje, zwyczaje, smaki. Prawie każdy marzy o dalekich podróżach, odwiedzeniu nieznanych zakątków świata. Chcielibyśmy poprzez te wystawy zaszczepić szczególnie w młodym pokoleniu bakcyla poznawania, otwartości, tolerancji. Chcielibyśmy by nasze wystawy stały się dla kogoś impulsem do odwiedzenia prezentowanych w bieżuńskim muzeum krajów i konfrontacji tego, co zaprezentowaliśmy na ekspozycji z rzeczywistością.

Dotychczas prezentowane były takie kraje jak: Indie, Chiny, Szwajcaria, Ekwador, Finlandia, Irlandia, Uzbekistan, Brazylia oraz ostatnio Iran.

Tegoroczne Ostatki postanowiliśmy poświęcić kulturze, przyrodzie i mieszkańcom dalekiej Kuby. 4 marca 2014 roku u odbył się wernisaż wystawy „Kuba-Perła Antyli” w fotografii Ryszarda Sobolewskiego. Autor z zawodu jest policjantem, pracującym w Instytucie Badawczym Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, z zamiłowania zaś podróżnikiem i odkrywcą. Wystawa zaaranżowana w bieżuńskim Muzeum przez Lucynę Grabowską, składa się z 34 fotogramów wykonanych w latach 2009 - 2013 podczas kilku podróży na Kubę i jest już 215 autorską ekspozycją Ryszarda Sobolewskiego. Prezentuje ona architekturę, portrety życia codziennego, przyrodę - jednym zdaniem Kuba od A do Z.

Licznie przybyłych tego wieczoru gości z Warszawy, Mławy, Sierpca, Płońska, Żuromina i oczywiście z Bieżunia przywitał w imieniu organizatorów kierownik Oddziału Jerzy Piotrowski wspólnie z Ambasadorem Kuby w Warszawie Juanem Dagoberto Castro Martinezem - Honorowym Patronem naszego projektu. Głos zabrali również dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski oraz burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, którzy przekazali gościom okolicznościowe prezenty.

Na Ostatkach nie mogło zabraknąć tradycyjnych zapustnych przebierańców. Zebrani obejrzeli program pod kierunkiem Małgorzaty Osieckiej i zaśpiewali wspólnie przygotowany na tę okazję nieoficjalny hymn Bieżunia „Nasze Miasto…”

Najbardziej kubańskim akcentem wieczoru był program artystyczny w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Reinaldo Ceballo. Nauka salsy, czy wspólne śpiewanie najbardziej znanej na świecie pieśni kubańskiej  „Guantanamera” na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników spotkania.

Dla uhonorowania karaibskich gości,  artystów oraz wszystkich przybyłych tego wieczoru do bieżuńskiego muzeum, przygotowany został okolicznościowy tort w kubańskich barwach narodowych,  podzielony następnie przez  Ambasadora Martineza  z małżonką.

Zamiarem organizatorów ostatkowych spotkań jest prezentacja kultury wybranego kraju, ale też przypominanie miejscowej tradycji. Stąd część kulinarna ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Bieżunia, cieszyła się również dużym zainteresowaniem zebranych, którzy spróbować mogli tradycyjnego bieżuńskiego bugaja, smalcu, faszerowanych jajek,  domowych pączków i faworków, pieczonej szynki,   a także wyrobów firmy Cedrob S.A.. Nie zabrakło też regionalnych  smakołyków z Kuby: fasoli po kubańsku, platanowych chipsów i kubańskiego rumu Havana Club.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu wystawy i  spotkania ostatkowego, przede wszystkim Andrzejowi Goździkowskiemu prezesowi firmy Cedrob S.A., Henrykowi Grześkiewiczowi właścicielowi Gabinetu Weterynaryjnego, Zbigniewowi Przywitowskiemu właścicielowi firmy Złota Kurka S.A., Janowi Zaborowskiemu i Zygmuntowi Motylewskiemu właścicielom Masarni Bieżuń, Henrykowi Lewandowskiemu – właścicielowi firmy Budmar z Płońska, firmie Pernod-Ricard, Robertowi Rochoniowi, Krzysztofowi Czyżykowi - dystrybutorowi firmy Husqvarna z Sierpca, Klubowi Seniora „Nad Wkrą” z prezes Anną Łubińską, Sławomirowi Topolewskiemu, Danucie i Zbigniewowi Włockim, członkom Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, Ewie Kolk, Zofii Falkowskiej, wolontariuszom, a także Zbigniewowi Dobrowolskiemu za dokumentację fotograficzną.

Imprezą towarzyszącą wystawie, którą oglądać będzie można aż do połowy sierpnia, jest konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży, do udziału w którym zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a którego tematem jest prezentowana ekspozycja. Uroczyste podsumowanie konkursu z wręczeniem nagród laureatom, odbędzie się w siedzibie Ambasady w Warszawie w czerwcu.

Relację z Kubańskich Ostatków przygotowaną przez Telewizję Żuromin zobaczyć można w portalu You Tube pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=QgH1NFYxyqM

Jerzy Piotrowski

 DSCF0010DSCF0021DSCF0039DSCF0044DSCF0051DSCF0061DSCF0062DSCF0064DSCF0070DSCF0072DSCF0075DSCF0082DSCF0084DSCF0087DSCF0106DSCF0117DSCF0135Fot.I.Kubińska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 3Fot.I.Kubińska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 7Fot.I.Kubińska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 47Fot.I.Kubińska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 53Fot.I.Kubińska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 63Fot.I.Kubińska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 81Fot.I.Kubińska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 83Fot.J.Szewczykowska- wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 8Fot.J.Szewczykowska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 19Fot.J.Szewczykowska - wystawa -Kuba - Perła Antyli-04.03.2014 20Fot. J. Piotrowski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 11Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 105Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 119Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 127Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 129Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 131Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 132Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 136Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 137Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 138Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 139Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 140Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 141Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 142Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 149Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 150Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 163Fot. Z. Dobrowolski - wystawa - Kuba - Perła Antyli - 04.03.2014 177

e-max.it: your social media marketing partner