Wystawa "Bitwy września 1939 na Mazowszu"

Ekspozycja prezentuje najważniejsze starcia Kampanii Wrześniowej na Mazowszu podczas II Wojny Światowej. 20 plansz w zwięzły sposób charakteryzuje stan przygotowań do wojny, przebieg bitew, ich skutki militarne i polityczne. Kolorowe mapy, archiwalne zdjęcia, plakaty i wycinki prasowe pokazują wiele szczegółów tych tragicznych dni. Oprócz opisu walk, materiałów ikonograficznych, reprodukcji dokumentów zawierają również ilustracje autorstwa Bohdana Wróblewskiego.

Wystawę według scenariusza Jana Engelgarda, powstałą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie uzupełniają autentyczne eksponaty: elementy broni, umundurowania, zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie oraz prywatnego Muzeum Juszkiewiczów w Mławie, a także muzealia i rzeczowe świadectwa dotyczące udziału ponad 200 uczestników wojny 1939 z Bieżunia i okolic, znajdujących się w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Wystawę będzie można oglądać od 16 września 2013 r. do 15 stycznia 2014 r. w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Serdecznie zapraszamy!!!

Izabela Kubińska
Referent
MMM w Bieżuniu o/MWM w Sierpcu