Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Informacje o zarządzie

Plenerowe szaleństwo z Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Opublikowano .

W roku bieżącym, tj. 2013 podczas Dni Bieżunia Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprezentowało aż trzy wystawy plenerowe. Dwie wystawy plastyczne, które były plonem dwóch konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży organizowanych cyklicznie przez muzeum. Pierwsza z nich, zatytułowana Perski błękit – irańska sztuka, natura i tradycja”, to efekt konkursu, o tym samym tytule, ściśle powiązanego z czasową ekspozycją prezentowaną w bieżuńskim muzeum od lutego 2013 r.. Wystawa pt. „Moja przygoda w muzeum” to plon eliminacji wstępnych Międzynarodowego Konkursu o tym samym tytule organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. 

P6228438P6228463P6228466P6248644
Trzecia wystawa zatytułowana: „Historia na wyciągnięcie ręki”, zorganizowana została wspólnie przez Stowarzyszenie na Pograniczu, Społeczny Komitet Obchodów Powstania Styczniowego, Urząd Gminy w Lubowidzu oraz Kurier Żuromiński pod patronatem Starostwa Powiatowego w Żurominie oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest to ciekawa inicjatywa ludzi, którzy w 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego zapragnęli przywrócić pamięć o wydarzeniach, które działy się tuż obok nas, przypomnieć bohaterów walczących na tych terenach, wśród których byli właściciele ziemscy, chłopi, rzemieślnicy, duchowni, a także wielu obcokrajowców; Włochów Francuzów i Rosjan. Mapa prezentowana na wystawie ukazuje miejsca z tym powstaniem związane.

Ekspozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale także przybyłych gości. Największą radość sprawiliśmy młodym artystom, którzy z dumą pokazywali najbliższym swój dorobek artystyczny.

Ponadto, podczas Dni Bieżunia można było zakupić wydawnictwa wydawane przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz okolicznościowe kartki prezentujące piękno mazowieckiej wsi – krajobrazy Skansenu w Sierpcu.

Izabela Kubińska

referent Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

e-max.it: your social media marketing partner