Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

Informacje o zarządzie

Sprawozdanie z XV Otwartego Turnieju Par Brydża Sportowego o Puchar Starosty Żuromińskiego Janusza Welenca

Opublikowano .

Stało się tradycją, że na początku maja do Żuromina przyjeżdżają brydżyści z okolicznych miast na otwarty turniej par. Tegoroczny rozegrany 1.05.13 w restauracji „U Rucińskich” był już 21-tym z kolei, a XV od czasu, gdy patronem turnieju został  Starosta Żuromiński, pan Janusz Welenc. Od 2005 roku gramy w gościnnej restauracji państwa Rucińskich. Turniej jak zwykle przygotował zarząd Żuromińskiego Klubu Brydża Sportowego w osobach prezesa Tadeusza Wiśniewskiego,  v-ce prezesa Szymona Dutkiewicza, który w tym roku włożył wyjątkowo dużo pracy,  skarbnika i sekretarza Andrzeja Rutowskiego. Na sędziego komputerowego, technicznego i głównego  w trosce o zapewnienie pełnego obiektywizmu wyników, zaproszono pana Grzegorza Góreckiego z Sierpca.

pdfWyniki turnieju395.48 KB

pdfKlasyfikacja GRAND PRIX MIAST POWIATÓW I GMIN 2013162.75 KB

W tym roku organizatorzy turniejów z sąsiednich powiatów poparli inicjatywę kolegi Andrzeja Wojnowskiego z Brodnicy i przyjęli by turnieje te weszły do rozgrywek Grand Prix Miast Powiatów i Gmin. W każdym turnieju zdobywa się punkty długofalowe liczone do klasyfikacji końcowej. Liczyliśmy, że dzięki temu turniej będzie miał jeszcze większą frekwencję. Niestety nie dopisali brydżyści z naszego macierzystego okręgu ciechanowskiego. Były co prawda cztery pary z Ciechanowa (bardzo dziękujemy), ale żadnej z Działdowa, Płońska czy Mławy. Za to dopisali zawodnicy z okręgu płockiego i z woj. kujawsko – pomorskiego. Był nawet zawodnik z woj. pomorskiego. Startowały trzydzieści cztery pary, w tym siedem par żuromińskich.  Gościliśmy prezesów Związków Okręgowych: Płockiego (Kazimierza Falkowskiego) i Ciechanowskiego (Sławomira Grabowskiego). Poziom zawodników był bardzo wysoki. Suma WK startujących wynosiła 174,0 (Oznacza to, że statystyczny zawodnik miał tytuł „Mistrz Okręgowy”, średnie WK zawodnika wynosiło 2,5). Najbardziej utytułowani zawodnicy mieli WK=7.0  Byli też prawdziwi amatorzy (WK=0,0),  zawodnicy niestowarzyszeni choć grający od lat w różnych środowiskach. Był też prawdziwy rodzynek, w towarzystwie niestety już dość wiekowych zawodników, zaledwie dziesięcioletni (!) Michał Maszenda z Bielska. Przyjechał z ojcem, ale grał z trenerem Leszkiem Hejne z Torunia.

W tym roku graliśmy systemem „skróconego Howella”, który wydaje się najbardziej sprawiedliwy, a polega na tym, że występuje prawie pełne kojarzenie par brydżowych (prawie każda z każdą). Karty tasowali sami zawodnicy,  nie chcieliśmy, by robiła to maszyna. Podobnie jak w zeszłym roku niespodzianek nie było.  Wygrali najbardziej utytułowani zawodnicy II ligi: Julian Jurski ze Starogardu Gdańskiego z Jerzym Kurzawskim z Torunia przed Leszkiem Kawskim – Bartłomiejem Kamelskim reprezentującym Bydgoszcz. Trzeba dodać, że pan Leszek Kawski jest aktualnym Burmistrzem Wąbrzeźna. Trzecie miejsce zajęli zawodnicy z Brodnicy Bogumił Kupczyk – Piotr Iwanus, czwarte z Rypina, piąte i szóste z Ciechanowa, siódme z Płocka, ósme z Przasnysza, dziewiąte z Sierpca, dziesiąte z Żuromina. Jak widać w czołowej dziesiątce znaleźli się zawodnicy prawie z wszystkich miast, których przedstawicieli startowali w turnieju. Kategorię par mixtowych wygrała para z Rypina Anna Leśniewska – Andrzej Rywocki, a rywalizację seniorów para z Płocka Kazimierz Falkowski – Leszek Dzieńkowski.

Ostateczne wyniki były tajemnicą (jak to jest w systemie skróconego Howella i prawie wszyscy zostali na ceremonii rozdania nagród. Tym bardziej, że postanowiliśmy kilka nagród losować. A tych było sporo. Fundatorami, obok Starostwa Powiatowego byli: Mleczarnia w Żurominie, Rada Nadzorcza i Zarząd Banku Spółdzielczego w Żurominie, Ryszard Gałka – wójt Gminy Lutocin, Lech Zmarzły – właściciel firmy DOMEX, Kazimierz Zieliński – właściciel marki  Spiżarnia Smaków i Rosario, Ryszard Domżalski – właściciel firmy PALIWEX, Edward Aranowski – właściciel Centrum Ogrodniczo-Rolnego, Jacek Lorkowski – prowadzący Szkołę Szybkiego Czytania i państwo Rucińscy, którzy jak zwykle gratis udostępnili brydżystom Salę Bankietową w swojej restauracji.

Zawody miały bardzo dobrą atmosferę, nie udzielono żadnych kar, choć sędzia kilka razy musiał interweniować. Uczestnicy chwalili menu restauracji i gościnność organizatorów. Puchary, nagrody i dyplomy wraz z członkami zarządu klubu wręczał sam Starosta Żuromiński pan Janusz Welenc.

/-/ Andrzej Rutowski

 DSC0671 DSC0672 DSC0676 DSC0680 DSC0681 DSC0682 DSC0683 DSC0684 DSC0685 DSC0687 DSC0688 DSC0689 DSC0693 DSC0695 DSC0696 DSC0698 DSC0701 DSC0703 DSC0706

e-max.it: your social media marketing partner