Żuromiński szpital w sieci szpitali

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę szpitali, które trafią do tzw. sieci szpitali. Znalazł się wśród nich SPZZOZ w Żurominie. Według danych resortu zdrowia z 912 placówek, które aktualnie posiadają kontrakt z NFZ tylko 565 spełniło kryteria wejścia do sieci szpitali.

Szpital w Żurominie otrzymał I stopień referencyjności, co oznacza że udziela świadczeń zdrowotnych w min. czterech podstawowych specjalnościach medycznych: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, położnictwa i ginekologii, pediatrii oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Zapewniony również będzie dostęp do Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej czy Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Usługi medyczne w SPZZOZ w Żurominie będą świadczone  w niezmienionym zakresie.

Sieć szpitali, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, ma poprawić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej i poprawić dostęp pacjentów do leczenia w szpitalach. Placówki medyczne znajdujące się w sieci utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu ministerstwo przeznaczy ok. 95% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Szpital będący w sieci ma gwarancję, że Narodowy Fundusz Zdrowia zawrze z nim umowę, bez konieczności ubiegania się o środki w konkursach.

Sieć szpitali wejdzie w życie 1 października i będzie obowiązywała przez najbliższe cztery lata.