Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

Informacje o zarządzie

Zasady bezpiecznego zachowania podczas burz, upałów

Opublikowano .

clip_image002.jpg

 

         Zasady bezpiecznego zachowania podczas burz 

Podczas huraganów i nawałnic trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie należy wychodzić z domu, powinno się zamknąć drzwi i okna, wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe, unikać korzystania z telefonów, usunąć z balkonów przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
W budynkach należy przebywać na najniższej kondygnacji, z dala od okien i przeszklonych drzwi. Przebywając na terenie otwartym, nie należy chować się pod drzewami (bardzo często dochodzi do uderzenia pioruna lub złamania drzewa). Jeśli przebywamy pod namiotem, należy przenieść się do bezpiecznego pomieszczenia. Jako schronienie wykorzystać można budowle: most, wiadukt lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości ukrycia się, można wykorzystać zagłębienia terenu (rów, głęboki dół). Nie wolno zbliżać się do linii energetycznych, ponieważ jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem. Jeżeli podróżujemy samochodem należy niezwłocznie przerwać jazdę i ustawić pojazd z dala od przydrożnych drzew. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem przydrożne drzewa.

Upały

 Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować udar słoneczny.
Objawami udaru są:
Zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Czynnościami zapobiegawcze:
- ogranicz do minimum przebywanie w słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni,
- spożywaj lekkie posiłki, regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek, wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów,
- ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała,
- ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu
- noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem,
- unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolności do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony,
- unikaj skrajnych temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.
Pamiętaj!
 Podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie pożarowe, przebywając w lesie zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

 

e-max.it: your social media marketing partner