Spotkanie w Bieżuniu ze sztuką i kulturą Chin

28 lutego 2017 roku w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbył się wernisaż pn. „Za Wielkim Chińskim Murem” połączony z tradycyjnym spotkaniem Ostatkowym. W tym roku organizatorzy zaprosili do obejrzenia wystawy przybliżającej wielowiekową kulturę Chin. Wystawa pochodząca ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, zaaranżowana w bieżuńskim muzeum przez dr. Henryka Brandysa, składa się z wyrobów ceramicznych, srebrnej biżuterii, latawców, wycinanek, strojów oraz fotogramów z bogatymi materiałami przedstawiającymi niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju chińskie krajobrazy.

Licznie przybyłych tego wieczoru gości z Warszawy, Mławy, Sierpca, Torunia, Bydgoszczy, Ostródy, Krynicy, Golubia Dobrzynia, Żuromina i oczywiście z Bieżunia przywitał w imieniu organizatorów kierownik Oddziału Jerzy Piotrowski wspólnie z przedstawicielem Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie Pierwszym Sekretarzem Ambasady Panem Li Li oraz Attache Kulturalnym Panem Zhang Ruoyu.
Głos zabrali również dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski, Starosta Żuromiński Jerzy Rzymowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański, którzy przekazali chińskim gościom okolicznościowe prezenty.

W tematykę wystawy wprowadził zebranych dr Henryk Brandys opowiadając o charakterystycznych aspektach kultury chińskiej, jej symbolach oraz znaczeniu dla sztuki europejskiej.

Na Ostatkach nie mogło zabraknąć tradycyjnych zapustnych przebierańców. Zaproszeni goście obejrzeli program przygotowany przez zespoły rekonstruktorów z Mławy i Radzanowa.

By jeszcze bardziej poczuć klimat kultury Państwa Środka zebrani wysłuchali koncertu tradycyjnej muzyki chińskiej w wykonaniu prof. Marii Pomianowskiej z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Anny Krysztofiak z Filharmonii Łódzkiej przy akompaniamencie zabytkowych instrumentów, m.in. cytry chińskiej, cytry japońskiej koto czy skrzypiec erchu.

Dla uhonorowania chińskich gości, artystów oraz wszystkich przybyłych tego wieczoru do bieżuńskiego muzeum, organizatorzy ufundowali okolicznościowy tort w chińskich barwach narodowych, podzielony wspólnie przez sekretarza ambasady, starostę, burmistrza i dyrektora muzeum.

Zamysłem organizatorów ostatkowych spotkań w bieżuńskim muzeum jest z jednej strony prezentacja kultury wybranego kraju, ale też przypominanie miejscowej tradycji. Stąd część kulinarna przygotowana przez: prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Pana Henryka Grześkiewicza, cieszyła się również dużym zainteresowaniem zebranych, którzy spróbować mogli tradycyjnego bieżuńskiego bugaja, smalcu i pieczonej szynki wieprzowej; koło Łowieckie „Łabędź” przygotowało tradycyjny gulasz myśliwski a firma Cedrob S.A.– wieloletni partner wydarzeń kulturalnych Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, przekazała wyroby własne. Nie zabrakło też regionalnych smakołyków z Chin: wodorostów morskich w paskach, ciastek z kokosu i dynią w kształcie Madżonga, wołowiny marynowanej, orzechów mieszanych czy placków rybnych.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wystawy i spotkania ostatkowego, przede wszystkim Andrzejowi Goździkowskiemu prezesowi firmy Cedrob S.A., Henrykowi Grześkiewiczowi właścicielowi Gabinetu Weterynaryjnego, Annie i Krzysztofowi Dudkiewiczom właścicielom Fermy drobiu, Zbigniewowi Przywitowskiemu właścicielowi firmy Złota Kurka S.A. oraz Tadeuszowi Rogowskiemu Łowczemu Koła Łowieckiego Łabędź w Bieżuniu.

Dziękujmy za udostępnienie zdjęć z wernisażu Pani Agnieszce Orkwiszewskiej z Tygodnika Ciechanowskiego, Panu Kacprowi Czerwińskiemu z Kuriera Żuromińskiego i Starostwu Powiatowemu w Żurominie.

Izabela Kubińska
Jerzy Piotrowski

DSCN0009DSCN0012DSCN0013DSCN0016DSCN0036DSCN0051DSCN0054DSCN0056DSCN0067DSCN0068DSCN0071DSCN0080DSCN0084