Widowisko historyczne "VII Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą"
Program wydarzenia - http://bitwa1939.mlawa.pl/index.php?idg=26&idr=47
Strona poświęcona Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą – www.bitwa1939.mlawa.pl
Tegoroczne widowisko jest już siódmą ą edycją rekonstrukcji i organizowanych przez Burmistrza Miasta Mława od 2008 roku.
Pierwszego dnia, 29 sierpnia 2014 roku (piątek), w centrum Mławy odbędą się oficjalne uroczystości 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej z udziałem 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dzieci i koneserów militariów zainteresuje piknik militarny na Starym Rynku. Od godziny 17.00 rozpoczną się oficjalne uroczystości (Apel Pamięci, Salwa honorowa, defilada). Wojskowi przygotowali dla nas niebywałą niespodziankę. Wspólnie dla widzów zaśpiewają wojskową pieśń, ale i zaprezentują – po raz pierwszy w Mławie – pokaz musztry paradnej. Musztra paradna to szczególna odmiana musztry opracowywana na potrzeby pokazów publicznych. Będzie więc widowiskowo. Punktem kulminacyjnym jest bardzo wzruszające widowisko utrzymane w konwencji teatru ulicznego - „Tym co z wojną odchodzą za młodzi” nawiąże do wydarzeń sprzed 1 września ’39 - przedstawi życie przedwojennej Mławy. Mieszkańcy - aktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej działającej przy MDK, wcielą się w postacie swych przodków.
Drugiego dnia, 30 sierpnia 2014 roku (sobota) w Uniszkach Zawadzkich na polu bitwy pod Mławą zobaczymy widowisko w wykonaniu blisko czterystu rekonstruktorów wojskowych i cywilnych. Przygotowywana przez nich inscenizacja nawiązuje do wydarzeń historycznych. Przypomina walki jakie stoczyła 20 Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami nieprzyjaciela w dniach 1 – 4 września 1939 roku w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy. Zmagania te przeszły do historii oręża polskiego. Walki pod Mławą pod względem zaciekłości starcia, bohaterstwa żołnierzy polskich, jak też umiejętnie stosowanej taktyki wojskowej - nie ustępują bitwie nad Bzurą, obronie Warszawy, Modlina czy Helu.
Rekonstrukcja stanowi próbę popularnego przedstawienia (opartego o fakty) wydarzeń sprzed 75 lat. Widowisko jest rozgrywane w oparciu o fortyfikacje na polach pod Mławą przy drodze krajowej nr 7 (300 m na północ od Pomnika Piechura po prawej stronie „siódemki”).
W sobotę po zakończonej rekonstrukcji prosimy widzów o pozostanie na polu bitwy. Po bardzo widowiskowej paradzie wszystkich grup rekonstrukcji historycznych zaplanowaliśmy dla Państwa pokaz dynamiczny jednostki sił specjalnych. Pokazy takie cieszą się niezwykłą atmosferą i dynamicznym sposobem prowadzenia. Po sprawdzeniu pola bitwy przez pirotechników będzie także możliwość szukania pocisków (jest to specjalna atrakcja przygotowana dla najmłodszych widzów).
A jaki sprzęt zobaczymy na bitwie? Po raz pierwszy czołg PT 91 TWARDY, który zaprezentuje nam 1. Brygada Pancerna Warszawa Wesoła. Czołg w Centrum stanie u zbiegu ulic Chrobrego oraz 3 Maja, będzie także dostępny dla zwiedzających na polu bitwy. Odbędą się także statyczne pokazy sprzętu wojskowego – WR-40, PPK FAGOT, PPK SPIKE oraz pokazy indywidualnego wyposażenia żołnierzy.
W Mławie w ubiegłym roku odbyły się oficjalne, prezydenckie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Dzielnym obrońcom pozycji mławskiej poświęcone są słowa wyryte na płycie Mauzoleum Żołnierzy Września pod Mławą: „Godni są, by wspominali i czcili ich wszyscy, bo za prawa i zwyczaje ojczyste walczyli mężnie i wytrwale”.