Złoty Jubileusz księdza profesora Jana Śledzianowskiego

11 czerwca 2013 roku mieszkańcy Bieżunia, a dzięki bezpośredniej transmisji w Telewizji Trwam oraz Radiu Maryja, telewidzowie i radiosłuchacze w całej Polsce oraz poza jej granicami, mieli możność uczestniczenia w podniosłej uroczystości Złotego Jubileuszu pochodzącego z Myślina księdza profesora doktora habilitowanego Jana Śledzianowskiego. Osiemnastowieczną bieżuńską świątynię, której piękno tego wieczoru podkreślały dodatkowo telewizyjne halogeny, wypełnili licznie przybyli w ten wtorkowy wieczór księża, wierni, przyjaciele, rodzina i goście ks. profesora. Mszy Świętej zapoczątkowanej procesyjnym wejściem wszystkich koncelebrantów z udziałem pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieżuniu, Orkiestry OSP Bieżuń pod kierunkiem Jana Wojtasa, scholi Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach pod kierunkiem ks. Michała Olejarczyka, przewodniczył dostojny Jubilat ks. prof. Jan Śledzianowski.

DSCF0256DSCF0287DSCF0319DSCF0323DSCF0382DSCF0389DSCF0466

Zebrani wysłuchali homilii ks. rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, macierzystej uczelni Jubilata, dr. Grzegorza Kaliszewskiego, w której przypomniał drogę kapłańską i dorobek naukowy ks. profesora, na który składa się kilkadziesiąt pozycji książkowych z zakresu historii, socjologii, teologii, pedagogiki rodziny, profilaktyki społecznej, resocjalizacji, wiele artykułów w wydawnictwach specjalistycznych i popularnych, wykłady na wielu uczelniach, udział w niezliczonej ilości konferencji, audycji radiowych i telewizyjnych, a także inicjatywy społeczne i wolontariackie. Po mszy, życzenia w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Bieżuń złożył burmistrz Andrzej Szymański. Delegacja Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia w składzie Alicja Kłobukowska, Jerzy Wronowski oraz Jerzy Piotrowski uhonorowała Jubilata Statuetką Bieżuńskiego Kiełbia przyznaną Mu przez Kapitułę Nagrody za wybitne zasługi dla Ziemi Bieżuńskiej, życzenia złożyły równie przedstawicielka Rodzin Radia Maryja Halina Paśnicka oraz siostrzenica ks. profesora Ewa Tatkowska. Na zakończenie głos zabrał sam Jubilat, dziękując Opatrzności za 50 lat kapłaństwa oraz wielu osobom duchownym i świeckim, których dane mu było spotkać na swej drodze i dzięki, którym udało się dokonać dużej ilości dobrych i pożytecznych rzeczy.

Piszący te słowa dołącza się również do wszystkich dobrze życzących księdzu profesorowi.

Ad multos annos drogi Jubilacie.

Jerzy Piotrowski-kierownik
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu