Program innowacji pedagogicznej „Dodatkowe umiejętności – lepsza praca”

Innowacje pedagogiczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żurominie

Program innowacji pedagogicznej „Dodatkowe umiejętności – lepsza praca

Aby w większym stopniu odpowiadać na potrzeby edukacyjne młodzieży, dostosować ofertę edukacyjną do wymagań rynku pracy, a także przygotować naszych uczniów do pełnego uczestnictwa w życiu publicznym, nasza placówka jako Centrum Kształcenia zrealizowała, przy współpracy z firmą ARMSA program innowacji pedagogicznych dla Technika Administracji – szkoła dla dorosłych. Projekt został dofinansowany z Funduszy Europejskich o nazwie „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego’’. Jego beneficjentem był Samorząd Województwa Mazowieckiego a partnerem Powiat Żuromiński. Innowacja pedagogiczna umożliwia wprowadzenie nowych rozwiązań w procesie dydaktycznym, które mają na celu lepsze dostosowanie programu nauczania do ciągle zmieniającej się rzeczywistości i  sprostanie potrzebom edukacyjnym młodzieży.

Wdrożona innowacja jest dla słuchaczy szansą na zdobycie niezbędnego doświadczenia  zawodowego oraz zwiększa mobilność młodych osób na rynku pracy. Słuchacze nabywają umiejętności praktyczne w rzeczywistym środowisku pracy, a także poznają nowoczesne materiały  oraz technologie, dzięki czemu jako absolwenci CKZiU będą mieli większe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy, która zapewni im realizację aspiracji zawodowych i godziwe warunki życia. Absolwenci Administracji staną się równoprawnymi kandydatami dla pracodawców o kwalifikacjach odpowiadających aktualnym wymogom rynku pracy. Dzięki takim działaniom innowacyjnym CKZiU w Żurominie to niewątpliwie przykład nowoczesnej placówki zawodowej kształcącej specjalistów.

Innowacja obejmowała wsparciem 7 nauczycieli zawodu technik administracji oraz 10 słuchaczy kształcących się w tym zawodzie. Słuchacze byli uczestnikami szkolenia zewnętrznego „Wykorzystanie aplikacji MS EXCEL do tworzenia analiz i prezentacji danych”, natomiast nauczyciele odbyli szkolenie zewnętrzne z obsługi programu kadrowo-płacowego Gratyfikant GT. Następnie w oparciu o przygotowane przykładowe scenariusze zajęć nauczyciele przeprowadzili ze słuchaczami lekcje dotyczące obsługi programu kadrowo-płacowego.

Cele innowacji pedagogicznej:

• podniesienie jakości kształcenia zawodowego,
  • dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy,
  • zwiększenie zainteresowania kształceniem zawodowym,
  • poszerzenie wiedzy i umiejętności przyszłych absolwentów, o dodatkowe i cenione na rynku pracy umiejętności, które zwiększą szansę na szybkie zatrudnienie w zawodzie,
  • rozszerzenie podstawy programowej kształcenia w zawodzie technik administracji o dodatkowe treści uwzględniające zapotrzebowanie rozwijającego się rynku pracy dotyczące umiejętności obsługi oprogramowania biurowego i specjalistycznego,
  • wzrost wiedzy i umiejętności nauczycieli przedmiotów zawodowych w zakresie obsługi specjalistycznego oprogramowania,
  • doposażenie pracowni technik biurowych w nowoczesny sprzęt wysokiej jakości i pomoce dydaktyczne, o szerokim zakresie wykorzystania, z jakim absolwent szkoły spotkać się może u pracodawcy.

Ponadto w ramach wymienionego projektu Centrum otrzymało nowoczesny sprzęt: Komputery stacjonarne, monitory, urządzenie drukujące wraz ze skanerem, oprogramowanie biurowe: Microsoft Office 2019 Professional, niszczarki biurowe, sprzęt nagłaśniający oraz laptopy.

Łączna kwota wsparcia w ramach innowacji pedagogicznej wyniosła ok. 65 000, zł.

centrum kształcenia