„Rewitalizacja parku podworskiego w Zielonej”

Powiat Żuromiński złożył w lutym br. wnioski o udzielenie dotacji na dwa etapy realizacji zadania pn. „Rewitalizacja parku podworskiego w Zielonej”. Wniosek na I etap zadania „Przygotowanie terenu i wykonanie ścieżek z nawierzchni mineralnej z zachowaniem układu ogrodu z 1877 r.” złożony został do Samorządu Województwa Mazowieckiego, wnioskowana kwota dotacji to 200 000 zł co stanowi 47,26% całkowitego kosztu etapu I zadania . Wniosek na II etap zadania „Budowa nowego ogrodzenia” złożony został do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wnioskowana kwota dotacji 188 000 zł to 49,85% całkowitego kosztu etapu II .

Wnioski złożono w oparciu o opracowaną wcześniej dokumentację projektowo – kosztorysową, pozwolenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie robót budowlanych polegających na rewitalizacji parku oraz decyzję organu budowlanego zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia budowlanego.

Dokumentacja projektowo–kosztorysowa i pozostała dokumentacja niezbędna do wykonania zadania pn. „Rewitalizacja parku podworskiego w Zielonej” została wykonana w 2021 r. ze środków Powiatu Żuromińskiego o łącznej wartości 47 970 zł.

Konieczność podjęcia robót związanych „Rewitalizacją parku podworskiego w Zielonej” wynika z faktu, że historyczny układ zabytkowego parku został całkowicie zatarty i zmieniony na skutek drobnych prac, które miały miejsce w II połowie XIX w. planowane prace polegają na wykonaniu nowego ogrodzenia odtworzeniu pierwotnego układu kompozycyjnego zabytkowego założenia parkowego. Uzyskanie dotacji na realizację opisanych etapów umożliwiłaby wykonanie kolejnych etapów „Rewitalizację parku podworskiego w Zielonej” polegających na wykonaniu oświetlenia, zamontowaniu ławek, tablic informacyjnych i nasadzeniu zieleni.

GOTOWA 1GOTOWA 2