DPS w Żurominie

W 2020 roku w Domu Pomocy Społecznej w Bądzynie dokonano szereg zakupów, część z nich związana jest z dostosowaniem budynku do wymaganych przepisów i zaleceń Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Działania dostosowawcze zostały ze względu na brak środków finansowych rozłożone na kilka lat i tak w 2020 r. zrealizowano:

• Zakupiono, zamontowano zgodnie z ekspertyzą rzeczoznawcy 8 szt. drzwi dymoszczelnych E/S30 oraz E/S60,
  • Wykonano projekt oświetlenia awaryjno – ewakuacyjnego w DPS w Bądzynie,
  • Zakupiono 168 szt. opraw oświetlenia awaryjnego (zgodnie z projektem),
Natomiast w ramach bieżącej działalności domu udało nam się wygospodarować środki na zakup:

• Zmywarki do żywienia zbiorowego z funkcją wyparzania naczyń,
  • Wanny rehabilitacyjnej dla osób niepełnosprawnych wraz z podnośnikiem.

W Domu Pomocy Społecznej w Bądzynie przebywa 64 osób niepełnosprawnych intelektualnie, które chętnie korzystają między innymi z ogrodu znajdującego się w otoczeniu budynku. W ramach posiadanych środków zakupiliśmy altanę, która będzie służyła mieszkańcom w sezonie letnim jako oaza wypoczynku prowadzona przez terapie zajęciową.

W dobie epidemii COVID-19 istotne jest zapewnienie miejsc izolacji dla osób nowoprzybyłych i powracających po pobycie w szpitalu. Zmodernizowaliśmy i wyposażyliśmy miejsce izolacji zmniejszając w ten sposób ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na teren palcówki. W ramach pozyskanych środków od wojewody zakupiliśmy również łózka oraz niezbędne wyposażenie miejsc na kwarantannę dla personelu. Natomiast dla mieszkańców domu dokonaliśmy zakupu laptopów i tabletów w celu umożliwienia kontaktów z rodzinami.

Koszty które zostały poniesione w 2020 roku na zakupy wynoszą 100 tyś. zł.

W 2021 roku planowany jest remont 3 łazienek. Bieżące remonty w placówce pozwolą zachować obecny standard.

Marzena Brydzińska

Dyrektor DPS w Bądzynie