Fotorelacja z XXIV Wojewódzkiego Konkursu Poezji im . Stefana Gołębiowskiego
Gala wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom XXIV Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego
25 listopada, w 119 rocznicę urodzin Poety, w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się Gala wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom XXIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego, zorganizowanego pod patronatem Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego, Aurelii Michałowskiej Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Jerzego Rzymowskiego Starosty Żuromińskiego. Otwarcia uroczystości w imieniu własnym oraz organizatora Konkursu – dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jana Rzeszotarskiego dokonał kierownik Oddziału Jerzy Piotrowski. Z ogromną radością powitani zostali przede wszystkim Laureaci Konkursu, Ich rodzice, opiekunowie oraz licznie przybyli goście, m.in. starosta Jerzy Rzymowski, burmistrz Andrzej Szymański, przedstawiciel delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego w Ciechanowie Józef Kaliński, przedstawiciel dyrektora Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty wizytator Natalia Januszkiewicz, przeze Związku Szlachty Polskiej Michał Korsak, prezes ZNP Oddział Żuromiński Marzena Więckowska, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz, prezes Banku Spółdzielczego w Bieżuniu Maria Rudzińska, dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury oraz Miejsko Gminnej Biblioteki w Bieżuniu Małgorzata Kraśniewska, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Bieżuniu Sławomir Kosin, Tadeusz Rogowski Łowczy Koła Myśliwskiego Łabędź w Bieżuniu, przedstawiciele mediów, a także mieszkańcy Bieżunia i okolic. Tradycją listopadowych spotkań w muzeum jest złożenie przez delegację młodzieży kwiatów i zapalenie znicza na grobie Poety w dniu Jego urodzin. Po powitaniu przybyłych gości, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski przekazał uczniom Szkoły Podstawowej w Bieżuniu wiązankę, która w imieniu wszystkich uczestników spotkania została złożona na grobie Stefana Gołębiowskiego. Kolejnym punktem programu był koncert w wykonaniu Anny Thun przy akompaniamencie Tomasza Pawłowskiego, zadedykowany Patronowi Konkursu oraz jego uczestnikom. Zebrani wysłuchali utworów m.in Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Stefana Kisielewskiego. Kulminacyjnym momentem uroczystości była ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom Konkursu. Poprzedziły ją: odczytanie listu gratulacyjnego od Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz życzenia i gratulacje od Jana Rzeszotarskiego, dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Jerzego Rzymowskiego Starosty Żuromińskiego oraz Andrzeja Szymańskiego burmistrza Miasta i Gminy Bieżuń oraz podsumowanie pracy zespołu jurorskiego przedstawione przez Małgorzatę Kraśniewską.
Jury w składzie: Marek Janusz Piotrowski, Małgorzata Kraśniewska, Wojciech Gęsicki oraz Jerzy Piotrowski podczas obrad w dniu 11 listopada wyłoniło dwunastkę Laureatów nagradzając ich odpowiednio nagrodami i wyróżnieniami. Z nadesłanych 104 zestawów wierszy, osiem nie spełniało wymogów Regulaminu Konkursu i nie zostało poddane ocenie Jury.
W Kategorii I – 6-12 lat (oceniono 33 zestawy) przyznano następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagrodę otrzymała Łucja Lorkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie za zestaw wierszy, II Nagrodę – Bartosz Zachara z Prywatnej Szkoły Podstawowej Nr 62 im. Joanny Kolasińskiej w Warszawie za wiersz „Raniące, ko(l/ń)ce”, III Nagroda przypadła w udziale Magdalenie Budzyńskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 72 im. Przyjaciół Grochowa w Warszawie za wiersz „Walizka”. W tej kategorii Jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymały: Natalia Paluszewska z Zespołu Szkół w Lutocinie za zestaw wierszy oraz Kamil Sadowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zieluniu za wiersz „Przyroda miłością”.
W kategorii II – 13 -30 lat ( oceniono 63 zestawy wierszy) przyznano następujące nagrody i wyróżnienia: I Nagrodę – Annie Marii Kobylińskiej, studentce Uniwersytetu Warszawskiego za zestaw wierszy, II Nagrodę otrzymała Dominika Żochowska z XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie, za zestaw wierszy, III Nagrodę odebrała Marianna Aniela Sokołowska Ciszewska ze Szkoły Podstawowej Nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar” za zestaw wierszy. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali: Maria Mrzygłód ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim za wiersz „Jesienny wieczór”, Amelia Marcinkiewicz z Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie za wiersz „Kamienie”, Jakub Spychała z Żuromina za wiersz „Blitzkrieg” oraz Andrzej Jagiełłowicz z Warszawy za zestaw wierszy.
Miłą niespodzianką przygotowaną na koniec spotkania było wystąpienie Romana Kochanowicza dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, wiele lat najbliższego współpracownika Stefana Gołębiowskiego, który zaprezentował kilka Jego wierszy, a także zapowiedział wystąpienie wokalno - muzyczne duetu z opinogórskiego muzeum: Angeliki Wójcickiej i Igora Krajewskiego, które zakończyło część oficjalną Gali.
Po wspólnej fotografii uczestnicy spotkania zaproszeni zostali przesz organizatorów na regionalny poczęstunek oraz tradycyjny tort okolicznościowy.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Patronom Konkursu oraz fundatorom nagród: Starostwu Powiatowemu w Żurominie, Akademii Humanistycznej w Pułtusku, Państwu Reginie i Henrykowi Grześkiewiczom, Andrzejowi Szymańskiemu – Burmistrzowi Miasta i Gminy Bieżuń, Delegaturze w Ciechanowie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz Marii Rudzińskiej – prezes Banku Spółdzielczego w Bieżuniu. Dziękujemy również naszym Partnerom: firmie Cedrob S.A., Reginie i Henrykowi Grześkiewiczom, Marii Rutkowskiej, firmie JM Lotus, Krystynie Lejman, Annie i Krzysztofowi Dudkiewiczom, firmie Złota Kurka S.A. oraz Zbigniewowi Dobrowolskiemu za dokumentację fotograficzną.