Światowy Dzień AIDS
Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Dzień ten przypomina, że zakażenia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku- poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu. Ograniczenie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS w Polsce i na świecie jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS. Dzięki zastosowaniu nowych leków zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą.
Problem jednak nadal istnieje, o czym mówią chociażby statystyki. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło- wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych.
23 listopada ruszyła kolejna odsłona kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem „Mam czas rozmawiać”. Kampania edukacyjna pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie. Bardzo często życzymy sobie zdrowia, ale za tym powinny iść także czyny- na przykład rozmowa o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych lub wykonaniu testu w kierunku HIV.
Więcej informacji można znaleźć na stronie kampanii: https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl\