X Otwarty Turniej Brydża Sportowego Par o Puchar Starosty Żuromińskiego - 1.05.2008.
Stało się tradycją, że 1 maja do Żuromina przyjeżdżają brydżyści z okolicznych miast na otwarty turniej par. Tegoroczny był już 16-tym z kolei, a X od czasu, gdy patronem turnieju został Starosta Żuromiński, pan Janusz Welenc. Od 2005 roku gramy w gościnnej restauracji państwa Rucińskich. Turniej jak zwykle przygotował zarząd Żuromińskiego Klubu Brydża Sportowego w osobach prezesa Tadeusza Wiśniewskiego, v-ce prezesa Szymona Dutkiewicza i skarbnika Andrzeja Rutowskiego. Na sędziego komputerowego i technicznego, w trosce o zapewnienie pełnego obiektywizmu wyników, zaproszono pana Mariusza Stańczyka z Łodzi, sędzią głównym był Andrzej Rutowski.
Jak przystało na turniej jubileuszowy zarówno obsada była rekordowa jak i nagród mnóstwo. Przyjechali brydżyści z Sarnowa, Lidzbarka Welskiego, Działdowa, Rypina, Lipna, Skępego, Sierpca, Brodnicy, Płocka, Gostynina, Bielska, Płońska, Sochocina, Ciechanowa, Przasnysza, a nawet z Lubina (tak, tego z woj. lubuskiego) i Warszawy. Jak łatwo zgadnąć, ci co przyjechali z bardzo daleka mają w naszym powiecie rodziny, ale przecież nie pomniejsza to rangi turnieju. Poziom zawodników był bardzo wysoki. Suma WK startujących wynosiła 160. (Oznacza to, że statystyczny zawodnik miał tytuł „Mistrza Rejonowego”). Najwyższą kategorię „Arcymistrzów Krajowych” (WK=7.0) posiadali zawodnicy z Płocka i Płońska: Bolesław Krzewski, Andrzej Zakrocki, Leszek Dzieńkowski i Mirosław Art. Startowali też debiutanci (z WK=0) brydża sportowego, choć niektórzy z nich są zaprawieni w brydżu robrowym jak Andrzej Dec, Mirosław Okrutny, Mariusz Krzemieniewski, Edward Menderski, Michał Wieszczycki i Maciej Gruszecki. Fundatorami nagród obok Starostwa Powiatowego byli: Rada Nadzorcza i Zarząd Banku Spółdzielczego w Żurominie, Zarząd Wspólnoty Wiejskiej w Poniatowie, Wiesław Stolarski – właściciel Zakładu Stolarskiego w Będzyminie, Andrzej Retkowski – właściciel Zakładu Kamieniarskiego GRANIT, Lech Zmarzły – właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego DOMEX, Edward Aranowski – właściciel Centrum Ogrodniczo-Rolnego, Andrzej Izwantowski – brydżysta okresowo pauzujący i Państwo Rucińscy, którzy jak zwykle gratis udostępnili brydżystom Salę Bankietową w swojej restauracji.
W efekcie laury rozdzielono geograficznie sprawiedliwie. Wygrała para z Działdowa / Lidzbarka (Bartosiewicz – Jastrzębowski) przed parą z Płocka (Krzewski – Zakrocki) i parą rypińsko - brodnicką (Bielicki – Rychlik). Należy przypomnieć, że Krzysztof Bartosiewicz wygrywał już nasz turniej dwa razy – w 1991 i 2005 roku a Andrzej Zakrocki i Bolesław Krzewski po razie, w 1999 i 2004 roku. Zawodnicy żuromińscy byli bardziej pochłonięci sprawami organizacyjnymi niż samą grą. Organizacja zawodów i ich sprawne przeprowadzenie wymaga zaangażowania wielu osób. W efekcie zmęczeni organizatorzy znaleźli się przy końcu tabeli wyników, w sąsiedztwie debiutantów. Honor powiatu obronili Marek Ogrodowczyk i Tomasz Węgrzynowski , którzy zajęli 7 miejsce. W ubiegłym roku Marek Ogrodowczyk (wtedy z Aleksandrą Polańską) również odbierał nagrodę dla najlepszej pary z powiatu żuromińskiego. Nieźle zagrała też para Jarek Kawczyński – Adam Ejnik, ale mieli pecha. Zajęli XI miejsce, choć mogli być na podium. Jeszcze lepsze, czwarte miejsce zajął zawodnik z Sarnowa Ryszard Fedorowski, ale aktualnie reprezentuje on Płońsk, nie mógł więc odebrać dyplomu dla najlepszej pary z naszego powiatu.
Puchary, nagrody i dyplomy wraz z członkami zarządu klubu wręczał sam pan Starosta Janusz Welenc.
Andrzej Rutowski