Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Drodzy mieszkańcy Powiatu Żuromińskiego!

Rok 2018 jest 20 rokiem funkcjonowania powiatu Żuromińskiego, w związku z tym rozpoczynamy akcję przyznania 200 medali z okazji 20 - lecia Powiatu Żuromińskiego i 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy pełnoletni mieszkaniec powiatu żuromińskiego chcący otrzymać medal okolicznościowy może złożyć wniosek w okresie 23 maja 31 sierpnia 2018r. do Starostwa Powiatowego w Żurominie. Decyduje data i godzina złożenia wniosku. Szczegóły akcji w załączonym regulaminie.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do składania wniosków.

  podpisy

medale

pdfRegulamin wręczania medali934.08 KB

docxWniosek_o_przyznanie_medalu.docx135.26 KB

pdfWniosek_o_przyznanie_medalu.pdf295.58 KB

Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu kultury wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska

Aktualności z zakresu kultury

W starej fotografii

Opublikowano .

Dziękujemy tym wszystkim, którzy zdecydowali się udostępnić swoje prywatne zbiory, by powstała wystawa starej fotografii Żuromina i jego mieszkańców: rodzinie Liszewskich, rodzinie Machulskich, Węgrzynów, Mrozowskich, Dylągowskich, Ejników, Andrzejowi Cebulskiemu, Eufemii Nienajadło, Lucynie Czaplejewicz, Andrzejowi Rutowskiemu, Tadeuszowi Maniście. Dziękujemy również osobom zaangażowanym w identyfikację zdjęć (oprócz wspomnianych wyżej): Kazimierzowi Tuszyńskiemu, Leonowi Zweigertowi, Sylwestrowi Miklowi, Adolfowi Adamowiczowi.
Szczególne podziękowania należą się Staroście Powiatu Żuromińskiego Panu Januszowi Welencowi za wsparcie finansowe projektu, Panu Burmistrzowi Gminy i Miasta Żuromin za udostępnienie pomieszczeń, Dyrektorowi Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzemu Piotrowskiemu za wypożyczenie niezbędnych akcesoriów, paniom bibliotekarkom i dziennikarzom gazetki szkolnej „Monitor” za mozolną pracę włożoną w przygotowanie wystawy.

Adam Ejnik
Anita Kwiatkowska

Poniższe czarno białe zdjęcie pochodzi sprzed II wojny światowej. Prawdopodobnie są to późne lata 30-te. W pierwszym rzędzie widzimy burmistrza miasta pana Kaźmierskiego wraz z naczelnikiem Policji (pan Mrozowski?). w tłumie osób da się wyróżnić tzw. Piłsudczyków, czyli przedstawicieli POW (Polska Organizacja Wojskowa), strażaków, orkiestrę oraz policję. Wszystkiemu przyglądają się gapie – młode dziewczyny, dzieci, w lewym górnym rogu widzimy też przedstawiciela narodu żydowskiego. Tłem dla tej fotografii jest budynek straży pożarnej. Dziś mieści się tu kino. Brama wyjazdowa wychodziła na dzisiejszą ulicę Piłsudskiego (od strony Urzędu Gminy i Miasta).
Spośród 133 postaci widocznych na zdjęciu rozpoznano dwie – prosimy o pomoc w identyfikacji pozostałych, jak również o wsparcie wystawy fotografiami z własnych zbiorów (zdjęcia zostaną zwrócone).


P8260184.jpgP8260185.jpgP8260186.jpgP8260187.jpg

budynek.jpg

e-max.it: your social media marketing partner