Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Drodzy mieszkańcy Powiatu Żuromińskiego!

Rok 2018 jest 20 rokiem funkcjonowania powiatu Żuromińskiego, w związku z tym rozpoczynamy akcję przyznania 200 medali z okazji 20 - lecia Powiatu Żuromińskiego i 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy pełnoletni mieszkaniec powiatu żuromińskiego chcący otrzymać medal okolicznościowy może złożyć wniosek w okresie 23 maja 31 sierpnia 2018r. do Starostwa Powiatowego w Żurominie. Decyduje data i godzina złożenia wniosku. Szczegóły akcji w załączonym regulaminie.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do składania wniosków.

  podpisy

medale

pdfRegulamin wręczania medali934.08 KB

docxWniosek_o_przyznanie_medalu.docx135.26 KB

pdfWniosek_o_przyznanie_medalu.pdf295.58 KB

Zadania Powiatu Żuromińskiego z zakresu kultury wykonuje Wydział Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie. 

Wydział Zdrowia i Edukacji

Pl. Józefa Piłsudskiego 4 ,09-300 Żuromin
tel/fax: 23 657-47-00/23 657-35-35,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dyrektor Wydziału - Joanna Jucewicz-Morawska

Aktualności z zakresu kultury

Finał IV edycji Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Orkana w Bieżuniu

Opublikowano .

9 marca 2017 r. o godz. 11:15 w sali gimnastycznej w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Bieżuniu odbył się finał IV edycji Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Orkana w Bieżuniu. Finał IV edycji Powiatowego Konkursu Poetyckiego im Władysława Orkana w Bieżuniu skierowany był do poetów - amatorów z terenu powiatu żuromińskiego, do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem konkursu było inspirowanie młodzieży do tworzenia własnych utworów, jak również propagowanie poezji wśród młodych czytelników. IV edycja Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Orkana w Bieżuniu pokazuje, iż nie brakuje chętnych do właśnie  takiej formy aktywności twórczej.

Ogłoszenia wyników dokonała przewodnicząca komisji konkursowej - pani Małgorzatę Kraśniewską, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu. Pani Dyrektor skierowała do młodych twórców bardzo piękne słowa, doceniła drzemiący w nich potencjał, podkreśliła wysoką jakość nadesłanych utworów. Wręczenia nagród dokonali przedstawiciele władz samorządowych: pan Andrzej Szymański - Burmistrz Miasta i Gminy w Bieżuniu, pani Joanna Jucewicz-Morawska – Dyrektor Wydziału Zdrowia i Edukacji Starostwa Powiatowego w Żurominie oraz członkowie jury: pani Barbara Rogowska i pani Sylwia Piekarska.

W konkursie wyłoniono 10 laureatów. W kategorii gimnazjum I miejsce zdobyła Kinga Kalisz, uczennica Gimnazjum nr 2 w Żurominie, II miejsce Daria Ejnik, uczennica  Gimnazjum w Kuczbork-Osada, III miejsce - Milena Kluczewska, uczennica Gimnazjum w Siemiątkowie, wyróżnienie otrzymała Monika Dobrosielska, uczennica Gimnazjum w Kuczborku- Osadzie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych: I miejsce zajęła Estera Pstrągowska, uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej, II miejsce - Milena Goławska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie, III miejsce - Oliwia Karpińska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu.

Wyróżnienia otrzymali: Szymon Jędrzejewski - uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu, Aleksandra Sadkowska - uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w  Żurominie, Damian Konarzewski - uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Batalionów Chłopskich w Zielonej.

Gala IV edycji konkursu odbyła się 9 marca o godz. 11:15 w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu. Przybyli na nią laureaci konkursu wraz z opiekunami i rodzicami oraz zaproszeni goście. Młodzież liceum przygotowała montaż słowno-muzyczny związany z twórczością Władysława Orkana, poety, pisarza, patrona bieżuńskiej szkoły i konkursu poetyckiego organizowanego przez bibliotekę LO. Motywem przewodnim IV finału była szeroko rozumiana twórczość poetycka. Jak pisał sam Orkan: „Każda chwila dnia miała swoją właściwość, swój walor i barwę, inną niż następna”. Jest to stały cytat, który towarzyszy konkursowi od I edycji i odzwierciedla bogactwo tematyczne utworów młodych poetów, jego uczestników.

W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć dwie autorki, będące jednocześnie absolwentkami bieżuńskiego liceum. Pani Hanna Szymborska to poetka, która o swojej twórczości mówi, iż „wiersze pisze samo życie”. Pochodzi z naszych stron, podkreśla, że emocjonalnie związana jest z Bieżuniem i okolicami. Drugim, równie ważnym gościem, była pani Agata Przybyłek – pisarka młodego pokolenia, która gościła u nas po raz drugi. Jest ona studentką psychologii, która jednocześnie tworzy chętnie publikowane powieści. W ramach podziękowania za promowanie dobrego imienia naszej szkoły, wparcie działań kulturalnych (związanych m.in. z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa) obie panie uhonorowane zostały pamiątkowymi medalami z okazji 70-lecia szkoły, przyznanymi przez dyrektora szkoły i radę pedagogiczną.

W programie dalej nastąpiła recytacja nagrodzonej poezji przez uczennice naszej szkoły, którym akompaniował pan Tadeusz Dyda, fortepianomistrz. Głos zabrali również zaproszeni goście. Pani  Hanna Szymborska i pani Agata Przybyłek zaprezentowały fragmenty swojej twórczości, przekazały kilka cennych wskazówek laureatom, rozdały swoje autografy. Nie zabrakło również innych wrażeń artystycznych. Uczennice naszej szkoły: Oliwia Karpińska, Magdalena Czymerska i Julia Zajdzińska zaśpiewały w trakcie trwania gali. Na zakończenie nastąpiło podsumowanie IV finału, podziękowania dla tych, którzy zaangażowali się w organizację konkursu i tych, którzy przybyli na galę. Już teraz skierowano do wszystkich zaproszenie do uczestnictwa za rok w V jubileuszowej edycji Konkursu Poetyckiego im. W. Orkana

.DSCN1980DSCN1982DSCN1985DSCN1988DSCN1990DSCN1991DSCN1999DSCN2000DSCN2011IMGP9209IMGP9241IMGP9248IMGP9261IMGP9275

e-max.it: your social media marketing partner