(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Ranking powiatów w zakresie inwestycji w infrastrukturę techniczną

W tygodniku "WSPÓLNOTA" - piśmie samorządu terytorialnego (Nr 21/2013) opublikowany został samorządowy ranking inwestycji w zakresie wykorzystania środków unijnych w infrastrukturę techniczną za lata 2009-2012. W kategorii powiatów ziemskich Powiat Żuromiński znalazł się na 2 miejscu w województwie mazowieckim (spośród 37) oraz na 36 miejscu w Polsce (spośród 314). Wartość osiągnięta dla Powiatu Żuromińskiego wynosi 410,85 zł per capita na jednego mieszkańca.
Natomiast w rankingu obejmującym inwestycje finansowane z udziałem środków z dotacji, zarówno z programów krajowych jak również unijnych Powiat Żuromiński sklasyfikowany został na 3 miejscu w województwie mazowieckim i na 42 miejscu w skali kraju ze wskaźnikiem wynoszącym 192,40 zł per capita. Pozycja w rankingu obliczana była na podstawie wartości inwestycji z trzech działów – transportu, gospodarki komunalnej oraz gospodarki mieszkaniowej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca powiatu, liczone jako średnia z ostatnich trzech lat 2010-2012.

Wszystkie planowane zadania inwestycyjne Powiat zrealizował przy wskaźniku zadłużenia z tytułu pożyczek i kredytów na koniec 2012r. (tj. zadłużenia w relacji do wykonanych dochodów) w wysokości 9,22%, który osiągnął poziom znacznie poniżej dopuszczalnego limitu 60%. Wskaźnik ten plasuje powiat żuromiński na 3 miejscu pod względem najniższych wskaźników w województwie mazowieckim oraz na 44 miejscu w skali kraju  (271 miejsce – liczone jako wskaźnik malejący).

Natomiast w kategorii wydatków na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca, z kwotą wynoszącą 106 zł, powiat żuromiński sklasyfikowany został na 3 miejscu pod względem najniższych wskaźników w województwie mazowieckim oraz na 104 w skali całego kraju.