Logotypy__CPPC_3


Dane ze stacji meteorologicznej w Zielonej

meteo

Dane o jakości powietrza w powiecie żuromińskim

AKTUALNOŚCI

Wieczór autorski Hanny Szymborskiej w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Opublikowano .

13 listopada 2018 w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbył wieczór autorski pochodzącej z Trzask, a mieszkającej od wielu lat w Mrągowie, poetki Hanny Szymborskiej.
Sala wystaw czasowych bieżuńskiego muzeum wypełniła się miłośnikami poezji z Mławy, Ciechanowa, Żuromina, Sierpca i oczywiście Bieżunia. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieżuniu oraz M-GOK w Bieżuniu Małgorzata Kraśniewska, bieżuńscy seniorzy, a także koleżanki i koledzy Autorki z czasów szkolnych.
Spotkanie poprowadził kierownik bieżuńskiego muzeum Jerzy Piotrowski. Było ono świetną okazją do poznania twórczości Hanny Szymborskiej, jak i samej Autorki, która prezentowane przez siebie wiersze przeplatała opowieścią o korzeniach swojej twórczości, inspiracjach, zdradzając także kilka tajemnic swojego poetyckiego warsztatu.
Hanna Szymborska z wykształcenia humanistka, posiada również dyplom ekonomisty. Bierze udział  w warsztatach literackich, jest członkiem mrągowskiej grupy literackiej pod nazwą „Loża Literacka". Swoje utwory publikuje na literackich portalach internetowych, w prasie, antologiach zbiorowych, mając w swoim dorobku poetyckim pięć tomików indywidualnych. Prowadzi również stronę internetową www.szeptywiatru.pl, gdzie zamieszcza swoje wiersze.
Jest współautorką wydanych w 2013 roku: tomiku poezji „Pierścienie ognia" a także antologii „Do jutra". W 2014 roku zadebiutowała własnym tomikiem poezji  „W dłoniach nadziei...". Rok 2015 przyniósł kolejny tomik „Niepokorne trwanie”, a 2016 „Trzaska”. W kolejnym 2017 roku ukazał się tomik „Sinusoida liryczna”, a w 2018 „Mrągowskie liryki jesienne”.
Zebrani z wielkim zainteresowaniem i atencją wsłuchiwali się w prezentowane przez Autorkę wiersze. Jej pisana z serca poezja wzruszyła i ujęła przybyłych tego wieczoru do bieżuńskiego muzeum gości.
Na zakończenie Jan Rzeszotarski dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej podziękował serdecznie Autorce za przybycie i zaprezentowanie swojej twórczości, wręczając kwiaty i wydawnictwa muzealne. Do podziękowań i życzeń włączył się też starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, który uhonorował Hannę Szymborską Medalem 20-lecia Powiatu Żuromińskiego i 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Spotkanie zakończyło się wpisami autografów i dedykacji do zakupionych tomików wierszy, indywidualnymi rozmowami z Autorką, a także wspomnieniami ze szkolnych lat.
Bieżuń miał zawsze szczęście do ludzi pióra. Począwszy od Andrzeja Zamoyskiego w XVIII wieku, poprzez Michała Ludwika Synoradzkiego w wieku XIX, Stefana Gołębiowskiego, Stanisława Dyksińskiego, Stanisława Ilskiego, czy Wiktora Mieszkowskiego w wieku XX, w kolejnym stuleciu dołącza do nich swoją twórczością również Hanna Szymborska.
Gratulujemy szczerze i serdecznie Autorce dotychczasowej twórczości, życząc kolejnych mądrych i pełnych przemyśleń utworów poetyckich, które znajdą się, mamy nadzieje w następnych zbiorach.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Jerzy Piotrowski                                                                                                                                  

 DSCF9164DSCF9173DSCF9209DSCF9219DSCF9231

 

e-max.it: your social media marketing partner