GCI w Kuczborku Osadzie już działa!!!

W dniu 29 kwietnia 2005 roku o godz. 12:00 w budynku Urzędu Gminy w Kuczborku Osadzie odbyła się uroczystość otwarcia Gminnego Centrum Informacji. Wśród zaproszonych gości byli: Starosta Żuromiński Pan Janusz Welenc, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie Pani Danuta Bednarczyk, V-ce Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie Pani Joanna Hajdas, Przewodniczący Rady Gminy w Kuczborku Osadzie Pan Ireneusz Kramkowski oraz Panie Dyrektorki Zespołów Placówek Oświatowych i Szkół Podstawowych z terenu gminy.

Gminę reprezentowali: Wójt Gminy Pan Tadeusz Burakowski, Sekretarz Gminy Pani Teresa Szczęsna oraz pracownicy GCI: Ilona Świątek, Andrzej Bardyszewski i Piotr Borowski.
   Gmina Kuczbork Osada wzięła udział w III edycji konkursu na dofinansowanie projektu utworzenia Gminnego Centrum Informacji realizowanego w ramach programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów "Pierwsza Praca", organizowanego przy pomocy finansowej Ministerstwa Pracy i Gospodarki.
    W lutym br. otrzymała grant w wysokości 50 tys. zł, który został przeznaczony na zakup niezbędnego sprzętu tj: 5 zestawów komputerowych, kserokopiarkę, fax, skaner, meble itp., ponadto ubezpieczenie całego mienia, podłączenie do Internetu i do sieci komputerowej, zakup folderów, ulotek i plakatów, zakup internetowej bazy danych związanych z rynkiem pracy tzw. "Kiosku z pracą" oraz przeszkolenie pracowników. Natomiast ze środków własnych gmina przygotowała lokal, który został gruntownie odnowiony i przystosowany do potrzeb Centrum.
    Powstało też Gminne Centrum Reagowania, które będzie współdziałać z GCI. W grudniu 2004 roku gmina otrzymała dofinansowanie od Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w kwocie 12,5 tys. zł do zestawu GCR o łącznej wartości 25 tys. zł, który obejmuje 5  komputerów wraz z UPS i agregatem prądotwórczym oraz pakietem szkoleń dla  pracowników, informatyków i Pana Wójta. Dodatkowo działalność GCI została poszerzona o Klub Pracy, który powstał w marcu br., na mocy porozumienia z Powiatowym Urzędem Pracy, działającym w imieniu Starostwa Powiatowego w Żurominie.
    Powodem podjęcia działań do utworzenia GCI jest trudna sytuacja ludzi młodych, szczególnie absolwentów w znalezieniu się na rynku pracy jak również dostęp do nowoczesnych technologii przekazu informacji. Stale wzrastające wskaźniki bezrobocia wsród ludzi młodych, konieczność pracy z młodzieżą w celu zapobiegania patologiom społecznym – to główne przesłanki warunkujące konieczność podjęcia działań na rzecz bezrobotnych, absolwentów.

Działalność GCI opiera się na czterech płaszczyznach:

1. Rynek pracy i pośrednictwo pracy,

2. Orientacja i poradnictwo zawodowe.

3. Doradztwo gospodarcze w zakresie uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej.

4. Promocja działań gminy w tym integracja europejska.

Gminne Centrum Informacji oferuje:

•  szybkie łącze internetowe,

•  możliwość skorzystania z komputera,

• drukowanie, skanowanie, kserowanie,

•  redagowanie pism (np. CV, listu motywacyjnego, podanie o pracę),

• pomoc w szukaniu pracy,

• pomoc w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej,

• współpraca z pracodawcami w celu zbierania ofert pracy oraz poszukiwania pracowników,

• organizacja szkoleń i warsztatów,

• wyszukiwanie informacji nt. szkół, uczelni, organizowanych kursów specjalistycznych,

• pomoc dla osób rozpoczynających działalnośc gospodarczą,

•  możliwość skorzytania z wszelkich materiałów i publikacji informacyjno-szkoleniowych dostępnych w GCI

•  udostępnianie aktualnych przepisów prawa pracy, informacji z zakresu problematyki związanej a członkostwem Polski w Unii Europejskiej w tym dotyczących funduszy pomocowych,

• pomoc w organizowaniu staży absolwenckich i innych form zatrudnienia we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Żurominie.

Zapraszamy bezrobotnych, młodzież, pracodawców, rolników oraz wszystkich zainteresowanych do korzystania z usług świadczonych przez Gminne Centrum Informacji w Kuczborku Osadzie codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 7:30 – 17:30 w budynku tut. Urzędu.