(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Nawet jeśli trudno w to uwierzyć to prawdą jest ...

Jeśli jesteś bita przez Twego męża, czy partnera, z którym mieszkasz, możesz i powinnaś szukać pomocy. Twój mąż, partner bijąc ciebie i wasze dzieci łamie prawo – popełnia przestępstwo. Co najmniej 95% przypadków przemocy wśród partnerów dotyczy mężczyzn bijących kobiety. Co trzecie morderstwo w Polsce zdarza się z powodu konfliktu w rodzinie. W 2004 roku na terenie powiatu żuromińskiego popełniono 3 tego typu przestępstwa. W każdym przypadku narzędziem zbrodni był nóż.

Zabija się głównie po pijanemu. Kobiety bywają bite pod tak absurdalnym pretekstem jak niedobry obiad, złe spojrzenie, niewłaściwe zachowanie, czy płacz dzieci. Znęcanie się nad kobietami zdarza się we wszystkich kulturach i klasach społecznych, na każdym poziomie dochodów i wykształcenia.

Dzieci, które dorastają w domach pełnych przemocy, przyjmują ten sposób kontrolowania drugiego człowieka za normę, a rola agresora kojarzy się im wyłącznie z pojęciem zwycięzcy. Większość agresywnych przestępców przebywających w więzieniach wyrastała w takich domach.

Bardzo typową sytuacja jest to, kiedy mąż – alkoholik powtarza żonie, że pije przez nią, bo ona nie dość go kocha, nie jest wystarczająco dobrą żoną, wczoraj zdenerwowała go jakimś swoim zachowaniem, przesoliła zupę albo krzywo na niego spojrzała. Bywa, że tak mówi nie tylko on. Czasem do chóru włącza się jego, czy nawet jej rodzina z dobijającym argumentem „Gdybyś była inna, twój mąż przestałby pić i awanturować się”. Nie wierz takim doradcom! Nie ufaj kolejnym przeprosinom. Przemoc raz zastosowana, powtarza się.

Co możesz zrobić, gdy zostaniesz pobita?

1. Zwróć się o pomoc medyczną, wykonaj tzw. Obdukcję. Pomoże ci to jeśli zdecydujesz się złożyć zawiadomienie o przestępstwie.
  2. Zawiadom o popełnieniu przestępstwa policję.
  3. Być może ktoś widział zajście lub słyszał odgłosy i zechce złożyć oświadczenie o jego przebiegu – spróbuj go o to poprosić.

Komendant Powiatowy Policji w Żurominie
mł.ins. Tadeusz Sołtysiak