Informacje o wydziale komunikacji

Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Żurominie opiera swój zakres pracy głównie na dwóch aktach prawnych tj. – Prawo o ruchu drogowym i Ustawie o transporcie drogowym. Do kompetencji starosty w tym zakresie należy rejestracja pojazdów, wydawania uprawnień stacjom kontroli pojazdów do przeprowadzania badań technicznych pojazdów, nadawania i cofania uprawnień diagnostom, sprawowania nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów i ośrodkami szkolenia kierowców, wydawania, zatrzymywania i cofania praw jazdy, kierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami, kierowania na badania lekarskie i psychologiczne, wydawania zezwoleń na prowadzenie szkolenia kierowców, dokonywania wpisów instruktorów do ewidencji. W ramach ustawy o transporcie drogowym starosta wydaje licencje na zarobkowy transport osób i rzeczy oraz wydaje zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne.Od dnia 24 sierpnia 2004r. w wydziale wprowadzono elektroniczny system rejestracji pojazdów „POJAZD”, który w początkowym okresie nastręczał bardzo dużo trudności spowodowanych złą jakością programu, który do obecnej chwili jest ulepszany.Skład osobowy wydziału to ogółem 5 osób. Średnio w ciągu roku zostało przyjętych około 6 tysięcy petentów. W roku 2004 dokonano rejestracji 2899 pojazdów, w tym 611 sprowadzonych z zagranicy. Czasowej rejestracji na wniosek właściciela dokonano w ilości 120 pojazdów. Wydano około 4000 dowodów rejestracyjnych i 2388 pozwoleń czasowych oraz 611 kart pojazdów.Wydano 850 praw jazdy nowych, o dokonano wymiany 1882. Wydano 11 licencji na wykonywanie krajowego transportu rzeczy oraz 15 zaświadczeń na przewozy drogowe na potrzeby własne.Dokonano kontroli w ośrodkach szkolenia kierowców i stacjach kontroli pojazdów i wydano szereg zleceń pokontrolnych, o których wykonaniu zainteresowani powiadomili tutejszy organ.Nadmienia się, że rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 grudnia 2004r. został przedłużony termin do 30.04.2005r. wymiany praw jazdy wydanych od dnia 1 stycznia 1984r, do 30 kwietnia 1993r.

Dyrektor Wydziału Komunikacji
Wojciech Kołodziejski