Z wizytą w Pałacu Prezydenckim

28 stycznia 2005 roku na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, w ramach programu edukacyjnego „Wizja lokalna”, grupa historyków oraz regionalistów z powiatu żuromińskiego (Barbara Polczyńska, Joanna Królikowska, Anita Kwiatkowska, Wiktor Mieszkowski oraz Jerzy Piotrowski) wzięła udział w sympozjum, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Celem spotkania było przybliżenie tego historycznego miejsca oraz wydarzeń, które odbyły się w jego murach, a miały szczególne znaczenie dla historii Polski i Europy. Pałac prezydencki był „świadkiem” wielu ważnych momentów historii Polski.14 maja 1955 roku podpisano w jego murach Układ Warszawski, który to moment przypomniał generał Tadeusz Pióro, ówczesny sekretarz Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego.
Kolejne godne uwagi wydarzenie miało miejsce 7 grudnia 1970 roku. Było nim podpisanie między Polską Rzeczpospolitą Ludową, a republiką Federalną Niemiec układu o normalizacji wzajemnych stosunków. Sygnatariuszami tego porozumienia byli ówczesny kanclerz RFN Willy Brandy oraz premier PRL Józef Cyrankiewicz. O tym fakcie oraz towarzyszącej mu sytuacji politycznej opowiadał prof. Jerzy Eisler - pracownik IPN. Kolejnym punktem programu było spotkanie z Przewodniczącym Unii Wolności – Władysławem Frasyniukiem, który w barwny sposób opowiadał o okolicznościach podpisania porozumień Okrągłego Stołu w dniu 5 kwietnia 1989 roku, które miało miejsce właśnie w Sali Kolumnowej Pałacu, kończąc długi, bo trwający od 6 lutego 1989 roku proces negocjacji władz z opozycją. Od 1994 roku Pałac został oficjalną siedzibą Prezydenta RP, najpierw Lecha Wałęsy, następnie Aleksandra Kwaśniewskiego.Zwiedzanie sal Pałacu Prezydenckiego połączone z poznaniem jego historii zakończyło spotkanie.Słowa szczególnego podziękowania kierujemy pod adresem Jacka Pawłowicza z IPN za zorganizowanie sympozjum, Anity Kwiatkowskiej –Dyrektor Powiatowo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żurominie za zaproszenie do wzięcia w nim udziału oraz Starostów Janusza Welenca i Kazimierza Krzykowskiego za zorganizowanie przejazdu.

Jerzy Piotrowski