Potrójny Jubileusz

21 października 2004 roku z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Bieżuń - Ewy Łubińskiej, Przewodniczącego Kolegium Redakcyjnego Bieżuńskich Zeszytów Historyczych - Stanisława Ilskiego oraz Dyrektora Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu - Jerzego Piotrowskiego odbyły się obchody 10 lecia przywrócenia Bieżuniowi praw miejskich, 30 lecia Muzeum Małego Miasta oraz 10 lecia Bieżuńskich Zeszytów Historycznych. By uroczystościom tym nadać odpowiednią oprawę bieżuńskie muzeum wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Bieżunia zorganizowały sesję naukową pt. „Małe miasteczka mazowieckie”, nad którą honorowy patronat objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Celem konferencji było podsumowanie 30 letnich badań Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu nad historią małych miast mazowieckich oraz przybliżenie zwłaszcza młodemu pokoleniu historii, kultury oraz życia codziennego tych miasteczek. Zaproszeni na konferencję naukowcy wygłosili 5 wykładów:
1. prof. dr hab. Ryszard Juszkiewicz z Mławy – „Życie społeczne mieszkańców Mławy w okresie międzywojennym”
2. ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski z Płocka – „Religijność mieszkańców Bieżunia od XVI do XIX w.”
3. dr inż. Eleonora Bergman z Warszawy – „Żydzi w Bieżuniu i innych miasteczkach mazowieckich”
4. mgr Ryszard Małowiecki z Ciechanowa „Krajobraz kulturowy małych miast mazowieckich”
5. Stanisław Ilski z Bieżunia – „10 lat Bieżuńskich Zeszytów Historycznych”
Jesteśmy przekonani, iż tego typu spotkania, głównie młodzieży z najlepszymi specjalistami uniwersyteckimi przyczyniają się do kształtowania świadomości młodego pokolenia, szczególnie w początkowym okresie funkcjonowania w strukturach Unii Europejskiej, nadrabiają wieloletnie zaległości w odkrywaniu bardzo ciekawych, a niestety mało znanych kart historii własnej Małej Ojczyzny, jaką jest w naszym wypadku Ziemia Mazowiecka. Konferencja miała znaczący udział w popularyzacji jedynego na Mazowszu i w całej Polsce muzeum zajmującego się badaniem historii małych miast mazowieckich oraz wniosła nowy impuls w tej dziedzinie.
Konferencji towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw:
1. Retrospektywnej – ukazującej 30 – letni dorobek bieżuńskiego Muzeum, której komisarzem była Lucyna Grabowska
2. Bieżuń i okolice w badaniach archeologicznych - autorstwa Marka Piotrowskiego, ukazującej wiele ciekawych zabytków od czasów prehistorycznych, poprzez rzymskie, średniowieczne, aż po nowożytne ze zbiorów Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.
Udało się również wydać kolejny, jubileuszowy - 20 numer Bieżuńskich Zeszytów Historycznych. Czytelnicy znajdą w nim obszerne i ciekawe prace Stanisława Ilskiego oraz Krzysztofa Ilskiego „O rzece Wkrze na odcinku Poniatowo – Radzanów”, Wiktora Mieszkowskiego „Nazwy miejscowe gminy Bieżuń i południowej części powiatu żuromińskiego” oraz wspomnienie o księdzu kanoniku Stefanie Zaleskim autorstwa Stanisława Ilskiego. Zorganizowanie sesji naukowej możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło m.in. marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, starosty żuromińskiego Janusza Welenca, dyrektora ciechanowskiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Roberta Kołakowskiego, byłego burmistrza Bieżnia oraz wieloletniego dyrektora muzeum Romana Kochanowicza, dyrektorów muzeów mazowieckich, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Bieżuniu Janiny Mieszkowskiej, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia - Henryka Grześkiewicza, szefów firm oraz instytucji z terenu powiatu żuromińskiego, licznych przyjaciół i sympatyków muzeum. Były kwiaty, nagrody oraz życzenia dalszego pomyślnego rozwoju miasta, muzeum oraz wydawnictwa. Goście spróbować mogli potraw regionalnych: bieżuńskiego bugaja, smalcu, karkówki w chlebie, kaszanki oraz barszczu przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Jana Perłowskiego. Wszystkim, którzy przyczynili się, pomogli oraz wsparli w różny sposób zorganizowanie obchodów organizatorzy składają serdeczne podziękowania.