(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Gala wręczenia nagród i wyróżnień Laureatom XXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego

Z okazji 117. rocznicy urodzin bieżuńskiego Poety, tłumacza Horacego, Stefana Gołębiowskiego odbyła się Gala wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji Jego Imienia. 24 listopada 2017 r. do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przybyli: laureaci Konkursu wraz z opiekunami i bliskimi, starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Andrzej Szymański oraz wiele zaproszonych gości i zainteresowanych poezją mieszkańców Bieżunia i okolic.

IMG 4300

Po powitaniu gości przez kierownika muzeum Jerzego Piotrowskiego, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski przekazał uczniom Gimnazjum w Bieżuniu wiązankę kwiatów, które zostały złożone na grobie Poety.

Dla uczczenia 117. rocznicy urodzin Stefana Gołębiowskiego oraz uhonorowania laureatów Konkursu, zabrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Joanny Budki, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Sierpcu przy akompaniamencie Marka Nastachowskiego.

Laureatami tegorocznej edycji Konkursu, w którym wzięło udział 129 młodych poetów, zostali:

w Kategorii I – 6-12 lat (nadesłano 48 zestawów),

• I Nagroda – Pola Ciunel, uczennica Szkoły Podstawowej nr 41 im. Stanisława Staszica w Warszawie,
  • II Nagroda – Kinga Ryska, uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mławie,
  • III Nagroda – Ida Maria Bral, uczennica Katolickiej Szkoły Podstawowej w Mławie,
  • Wyróżnienie – Nela Tocicka, uczennica Szkoły Podstawowej w Zagościńcu,
  • Wyróżnienie – Klara Powierża, uczennica Szkoły Podstawowej im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej,
  • Wyróżnienie – Łucja Nogacka, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 69 w Warszawie.

W Kategorii II – 13-30 lat (nadesłano 87 zestawów):

• I Nagroda – Andrzej Jagiełłowicz, uczeń XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie
  • II Nagroda – Helena Mielcarek, uczennica Szkoły Podstawowej św. Tomasza z Akwinu w Józefowie,
  • III Nagroda – Maciej Henryk Modzelewski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im Armii Krajowej w Białobrzegach,
  • Wyróżnienie – Wiktoria Stasiak, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku,
  • Wyróżnienie – Dżesika Szymczyk, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ostrołęce,
  • Wyróżnienie – Marta Jarzyna, uczennica XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Warszawie

Honorowy Patronat na Konkursem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska. Nagrody rzeczowe wręczali dyrektor MMM w Sierpcu Jan Rzeszotarski, starosta żuromiński Jerzy Rzymowski, wizytator Natalia Januszkiewicz, burmistrz Andrzej Szymański oraz przedstawiciel ZNP Danuta Pekról.

Nagrodzone utwory zostały odczytane przez uczniów Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu, przygotowanych pod kierunkiem Katarzyny Janulewskiej-Śliwczyńskiej. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia, tortu oraz tradycyjnego regionalnego poczęstunku.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania Gali wręczenia nagród i wyróżnień laureatów XXII edycji Konkursu Poezji im. Stefana Gołębiowskiego organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Jerzy Piotrowski

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu