(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

Narodowe Święto Niepodległości w ZSP w Żurominie

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
Józef Piłsudski

13 listopada o godzinie 11 00 w naszej szkole uroczyście upamiętniono kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości. Od tamtych wydarzeń minęło już 99 lat. Wprowadzono Sztandar Szkoły i uroczyście odśpiewano hymn państwowy. Głos zabrali prowadzący, którzy powitali wszystkich zebranych i oddali głos Dyrektorowi Szkoły. Pan Dyrektor Wojciech Smoliński serdecznie powitał obecnych na uroczystości Starostę Powiatu Pana Jerzego Rzymowskiego i Wicestarostę Pana Ireneusza Rejmusa. Dyrektor Szkoły podkreślił, że 11 LISTOPADA to jedno z ważniejszych świąt narodowych. Po 123 latach niewoli ziściło się marzenie Polaków o wolności. Jest to dzień radosny dla każdego z nas, manifestujemy bowiem swój patriotyzm. Pan Dyrektor podkreślił, że patriotyzm jest potrzebny w każdej sytuacji i w każdym czasie, bo jak powiedział Patron Naszej Szkoły Jan Paweł II: „ Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna OJCZYZNA”. Następnie głos zabrali prowadzący uroczystość, którzy przedstawili krótkie rozważania na temat takich wartości jak Polska, wspólne dobro, kultura, walka. Wprowadzili w ten sposób w najważniejszą część uroczystości. W tym momencie rozpoczął się Szkolny Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Celem tego wspólnego świętowania było kształtowanie postawy patriotycznej wśród uczniów, upamiętnienie ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, rozwijanie zainteresowań młodzieży historią ojczyzny, uwrażliwienie na piękno pieśni patriotycznej. W czasie konkursu prowadzący prezentowali tło historyczne pieśni, a poszczególne klasy przy akompaniamencie muzycznym wykonywały swoje utwory. Po prezentacji głos w imieniu jury zabrała Wicedyrektor Szkoły Pani Ewa Janulewska, która ze wzruszeniem podziękowała wszystkim wykonawcom za przepiękną lekcję historii i patriotyzmu, pogratulowała odwagi i ogłosiła, że wszyscy są zwycięzcami. Szkolnym artystom wręczono pamiątkowe dyplomy. Podsumowano także konkurs na plakat o tematyce niepodległościowej – I miejsce zajęła nowatorska praca pod hasłem „ Miłość do ojczyzny naszym prawem”. Pan Dyrektor podziękował uczniom i ich opiekunom za piękną lekcję patriotyzmu. Wystrój sali nadawał uroczystości powagi i podniosłości, znaczenie święta podkreśliła dekoracja: godło i flaga Polski, brzozowe krzyże, plakaty. To część hołdu złożonego tym, którzy zapłacili najwyższą cenę, byśmy mogli cieszyć się wolną Ojczyzną. Cała społeczność szkolna wyjątkowość tego dnia podkreśliła galowym strojem i kotylionami.

Grażyna Truszczyńska