(dyżur sekretariatu do godziny 15:30)

TRZECI KWARTAŁ w "DROGACH"

W trzecim kwartale zostały sfinalizowane inwestycje drogowe, nad którymi prace przygotowawcze trwały od początku roku. Polegały one na wykonaniu projektów, jak również na pozyskiwaniu środków finansowych z zewnątrz. Wszystkie inwestycje oddawane do użytku w IV kwartale finansowane były w 50% ze środków własnych Powiatu, natomiast pozostałe 50% zostało pozyskane, tzn.: inwestycja pn. przebudowa drogi powiatowej Brudnice-Kipichy na odcinku 2380 m w 50% została sfinansowana z rezerwy Ministra Infrastruktury; Remont ulicy Szpitalnej od strony ulicy Mławskiej, polegający na wymianie krawężników, położeniu warstwy wyrównawczej na odcinku ok. 400 m, w 50% realizowany był w ramach Kontraktu Wojewódzkiego.

Zostało również oddane do użytku rondo na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej, Olszewskiej, Szpitalnej i Targowej. O tej inwestycji „Nasze Sprawy” już pisały. Należy jednak zwrócić uwagę, że prace w postaci układania chodnika z kostki brukowej – 1700 m² wykonali w całości pracownicy Powiatowego Obwodu Dróg. Przyczyniło się to również do obniżenia kosztów budowy ronda. Wyżej wymienione inwestycje dowodzą, że Zarząd Powiatu wraz z Radą Powiatu przy inwestycjach drogowych mając jedną złotówkę „budują za dwie”. Jest to kierunek ze wszechmiar słuszny, wymagający dużego zaangażowania poszczególnych osób i będzie on kontynuowany w następnych latach. Chciałbym jeszcze poinformować mieszkańców powiatu, że został sporządzony już plan wyrębu drzew rosnących przy drogach powiatowych i oczekujemy na decyzję Burmistrzów i Wójtów. W roku 2005, o ile zapadną pozytywne decyzje na szczeblu gmin, wyciętych zostanie 380 drzew (głównie topoli) zagrażających bezpieczeństwu, bądź też niszczących infrastrukturę drogową i nie tylko. Podania o wycinkę drzew na rok 2006 (opatrzone znakiem opłaty skarbowej w kwocie 5zł) prosimy składać począwszy od m-ca sierpnia do końca m-ca października w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Żurominie Pl. Piłsudskiego 4. W ślad za wycinką drzew idą nasadzenia nowych drzew. W tym miejscu kieruję apel do mieszkańców powiatu żuromińskiego, aby nie niszczyli nasadzonych drzewek, a wręcz opiekowali się nimi. Są to szlachetne gatunki drzew tj. klon, jasion, jarząb pospolity i śladowe ilości lipy, które mają płytki system korzenny, wszelkie walory przyrodnicze, jak również chronić będą drogę przed słońcem oraz zawiewaniem w okresie zimy. W miarę postępowania wycinki topoli, będą trwały nowe nasadzenia. Zgodę na wycinkę Zarządca Dróg będzie wyrażał w pierwszej kolejności na terenie tych gmin, których mieszkańcy będą wykazali troskę o nowe nasadzenia.

DROGA2.JPGdroga1.JPG