AKTUALNOŚCI

Nieodpłatna pomoc prawna

Opublikowano .

Starosta Żuromiński
zaprasza do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej
Od 2019 roku zmieniły się zasady dostępności do darmowych porad prawnych. Obecnie z porad mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej i złożą pisemne oświadczenie w tym zakresie, a także kobiety w ciąży oraz osoby, które są członkami zarządu koła gospodyń wiejskich. Na terenie powiatu żuromińskiego działają 2 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.

Punkt nr 1 znajduje się w Żurominie, przy ul. Lidzbarskiej 27 w siedzibie Specjalistycznego Poradnictwa Rodzinnego. Radca prawny   lub adwokat przyjmują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00.

Punkt nr 2 znajduje się w lokalach gminnych naszego powiatu, dostępny jeden dzień w niżej wymienionych gminach:    

- poniedziałek – w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kuczborku Osadzie,

- wtorek - w Urzędzie Miasta i Gminy w Lubowidzu,

- środa - w Urzędzie Miasta i Gminy w Bieżuniu,

- czwartek – w Urzędzie Gminy w Lutocinie,

- piątek – w Urzędzie Gminy w Siemiątkowie.

Radcowie prawni przyjmują w godz. 8.00-12.00.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

- poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;

- wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego;

- przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;

- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

W punkcie nr 2 świadczona jest także pomoc z zakresu poradnictwa obywatelskiego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady. Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach.

Termin wizyty ustalany jest telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 pod nr (23) 657 34 00 wew. 39 lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie: bip.zuromin-powiat.pl, zakładka bezpłatna pomoc prawna.
e-max.it: your social media marketing partner